Usmieval sa až do konca. Zábery z posledného vystúpenia Milana Lasicu, ktoré vás chytia za srdce

FOTO TASR – Dano Veselský

Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene a zomrel 18. júla vo veku 81 rokov na spoločnom koncerte s orchestrom Bratislava Hot Serenaders.

Vysokú školu múzických umení v Bratislave ukončil Lasica v roku 1962. Ako herec sa profiloval spolu s Júliusom Satinským v komediálno-kabaretnej dvojici. Pre ich kritiku okupačných pomerov Lasicovi a Satinskému bola v roku 1970 zakázaná umelecká činnosť. Herci však napriek tomu v rokoch 1970 až 1971 vystupovali v kabaretnom divadle Večerní Brno. Po návrate na Slovensko účinkovali v divadle Nová scéna. V roku 1982 založili poetické a kabaretné divadlo Štúdio L+S, pôvodne Štúdio S, v priestoroch Tatra Revue.

Získal niekoľko ocenení

Lasica spolu so Satinským získali v roku 1997 ocenenie Krištáľové krídlo za celoživotné dielo. Od roku 2003 je Lasica nositeľom medaily za zásluhu I. stupňa od vtedajšieho prezidenta Českej republiky Václava Havla. Od roku 2005 je aj nositeľom Pribinovho kríža II.triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry, ktorý mu odovzdal ešte prezident SR Ivan Gašparovič. Lasicové stĺpčeky v časopise .týždeň boli v roku 2006 ocenené Novinárskou cenou v kategórii Najlepší krátky publicistický príspevok v printových médiách. Zlatého gunára za celoživotné dielo získal Lasica na 35. ročníku Kremnických gagov v roku 2015.

O úmrtí ako prvý informoval denník SME. Najnovšie fotograf Rudolf Baranovič zverejnil na sociálnych sieťach posledné fotografie Milana Lasicu pred vystúpením. Fotografie zo zákulisia, ale tiež z krstu platne, sa dotkli mnohých ľudí. “2 minúty pred poslednou pesničkou života.”

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: