Už za pár dní sa na oblohe objaví skutočné nebeské divadlo. Uvidíme najväčší supermesiac za uplynulých 70 rokov


Mesiac nebol takto blízko k Zemi od roku 1948. A najbližšie ho v takej kráse budete môcť vidieť až o osemnásť rokov, tak si ho nenechajte ujsť.

mesiac
pixabay

Supermesiac sa objavuje, keď sú Slnko, Mesiac a Zem na jednej priamke a obežná dráha Mesiaca je najbližšie k Zemi. Tento úkaz nie je až tak nezvyčajný, no už 14. novembra bude Mesiac až o 14% väčší a 30% žiarivejší ako je priemer.

Najbližšie k Zemi sa mesiac bude nachádzať o 7:00 ráno, ale veľmi dobre ho bude vidieť počas celej noci 14. novembra. Na toto vesmírne divadlo nepotrebujete teleskop a pozorovanie si môžete užívať iba vlastným očami. No najlepšie je odísť z väčších miest, kde vám môže zážitok stlmiť veľké množstvo svetiel. Zájdite teda na vidiek, do prírody a užite si tento nebeský úkaz.

Ak by ste náhodou ten novembrový nestihli, máte šancu si to vynahradiť ešte 13. decembra. Supermesiac nebude síce tak veľký a žiarivý ako novembrový, ale určite to stále bude úžasný pohľad.

zdroj: interez.sk

horoskop


Komentáre

komentárov

'); // za telo článku vlož sitelement zónu //content_block.insertAdjacentHTML('afterend',''); // zavolaj sitelement async script //(function(d, t) { var g = d.createElement(t), s = d.getElementsByTagName(t)[0]; g.src = 'https://ad.sitelement.sk/www/delivery/asyncjs.php'; s.parentNode.insertBefore(g, s);}(document, 'script')); }]); _adform.push([vastOrPmpId+'.pmp.success', function() { // použi na testovanie //console.log('great success!'); }]); _adform.push([vastOrPmpId+ '.ad.ready', function() { // použi na testovanie //console.log('ad is ready'); }]); })(window, document, (Adform = window.Adform || {}));