10 nezvyčajných, ale užitočných vlastností medu, o ktorých ste doteraz nevedeli. Funguje aj na drobné popáleniny!


Toto sladké zlato má doma hádam každý, no len málo ľudí pozná aj skutočne liečivé účinky medu. Je úžasný na čerstvom chlebe alebo chrumkavom pečive a medovým rezom tiež neodolá asi nik, no okrem úlohy potraviny si ním viete pomôcť pri viacerých zdravotných problémoch. Tieto tipy sa vám v budúcnosti zaručene zídu, preto by ste si ich mali starostlivo uschovať.

Ostali vám po práci okolo domu na ruke malé ranky alebo sa vám na tele nečakane objavili pupienky? Čo na ukrutnú bolesť v krku alebo suchú kožu? To všetko hravo zvládnete len s jednou potravinou. Nie nadarmo má zlatú farbu – med je totiž skutočným pokladom.

Ak máte na tele malé ranky, poprípade menšie popálené miesta, pokojne na nich aplikujte trochu medu. Má protizápalové účinky a vie sa popasovať aj s infekciou.

Kašeľ, ktorý človeka trápi najmä pred spaním, je nepríjemnou záležitosťou. Skúste si dať tesne pred spaním lyžicu medu a prekvapí vás pokojný a ničím nerušený spánok.

Mnoho ľudí si myslí, že med je len kalorická bomba a využíva ho len ako obyčajnú náhradu sladidla. V skutočnosti je med veľmi zdravý a obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Zaraďte ho do každodennej stravy a dodáte svojmu telu zinok, draslík, vápnik, horčík a železo.

Med pomôže aj pri problémoch so suchou pokožkou, dokonca zlikviduje aj lupiny. Stačí, ak si urobíte medový kúpeľ. Zmiešajte med s trochou teplej vody a natrite na požadované miesta. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom opláchnite čistou vodou.

Nedávne vedecké výskumy potvrdili, že med je vhodný aj pre pacientov s nízkym obsahom bielych krviniek. Tie sú nesmierne dôležité pre dobrú obranyschopnosť organizmu. Pridajte 2 polievkové lyžice medu do svojho každodenného jedálnička. Toto množstvo je schopné udržiavať správnu hladinu bielych krviniek v tele.

Med bojuje aj proti nepríjemnému javu, ktorý trápi veľa žien – akné. Keďže med je známy svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami, dokáže si poradiť aj s takto zapálenou pokožkou. Naneste med na vatový tampón alebo čistú gázu či handričku a nechajte na tvári cez noc pôsobiť.

Med so škoricou je nie len veľmi chutnou kombináciou. Toto spojenie super potravín dokáže znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb a bojuje aj s vysokou hladinou cholesterolu. Navyše je to skvelá prevencia, ktorá vám pomôže posilniť krvné cievy.

Med je vďaka svojmu zloženiu skvelým zdrojom energie, zabudnite na rafinovaný cukor a využívajte med ako sladidlo všade, kde je to možné. Najmä športovci a fyzicky aktívni ľudia ocenia nával energie.

Niektorí ľudia tvrdia, že na základe ich vlastnej skúsenosti im med pomohol vyrovnať sa s alergiou na peľ. Tento fakt nebol zatiaľ potvrdený, avšak ani vyvrátený, preto ostáva len na vás, či sa to rozhodnete vyskúšať. Odporúčame však len vo veľmi malých dávkach.

Med pomôže aj po bujarých oslavách či prehýrenej noci. Dokáže rýchlejšie dostať alkohol z krvi, preto by ste si ráno po náročnom večeri mali dopriať aspoň lyžicu medu.

Poznáte niektoré z týchto rád alebo máte s medom iné pozitívne skúsenosti? Pokojne nám dajte vedieť v komentároch.

Pozri aj: Mesiac, v ktorom ste sa narodili ovplyvňuje vaše vlastnosti, charakter ale aj vaše zdravie. Nájdite ten svoj a zistite viac o …

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov