V Clevelande vypustili 1,5 milióna balónov. To, čo všetko tým spôsobili, je až neuveriteľné

Michal Blaško Ešte viac

Pokus o zápis do knihy rekordov sa niekedy môže pekne zvrátiť. Dôkazom toho je aj hromadné vypustenie balónov v Clevelande. Keď bola akcia prvotne plánovaná, nikto vtedy nepredpokladal, ako sa to celé vyvinie. 

interez4Bolo skoré septembrové popoludnie roku 1986, keď sa nad americkým Clevelandom začala vznášať obrovská záplava balónov. Krásny výhľad a zápis do Guinessovej knihy rekordov však priniesol mnohé problémy a komplikácie, na ktoré organizátori spočiatku nemysleli. Zlé počasie, vietor a nepredvídateľný pohyb balónov spôsobil problémy v leteckej doprave a pravdepodobne sa toto vypustenie balónov podpísalo aj pod smrť dvoch mužov.

cleveland.com
cleveland.com

2500 dobrovoľníkov od rána napúšťalo balóny héliom. Balóny umiestňovali do veľkej siete, z ktorej mali byť následne vypustené. Pôvodné plány hovorili až o dvoch miliónoch balónov, postupom času a kvôli nepriaznivému počasiu sa ich počet znížil na jeden a pol milióna.

Thom Sheridan/Flickr
Thom Sheridan/Flickr

Balóny boli vyrobené z biologicky rozložiteľného latexu, ktorý by mal byť šetrnejší k prírode. Ako sa však neskôr ukázalo, balóny až tak ekologické neboli.

imgur
imgur

Vypúšťanie od začiatku komplikovalo počasie. Už v noci pred akciou fúkal silný vietor a bolo sychravo. Vypustenie balónov preto organizátori na chvíľu zdržali, no napokon okolo druhej hodine popoludní aj tak nastalo veľkolepé vypustenie.

imgur
imgur

Hneď, ako sa balóny vzniesli do vzduchu, začali komplikácie. Balóny zasiahol dážď a studený front, ktorý balóny tlačil naspäť na mesto či do blízkeho jazera Erie.

Thom Sheridan/Flickr
Thom Sheridan/Flickr

Lety na Clevelandskom letisku museli byť okamžite prerušené, keďže dráha bola pokrytá tisíckami balónov.

Thom Sheridan/Flickr
Thom Sheridan/Flickr

Hrozivý balónový dážď však pokračoval ďalej. Balóny vystrašili mnohé zvieratá, medzi inými aj stádo arabských koní, ktorých balóny tak vyplašili, že si viaceré v panike spôsobili trvalé zranenia.

Thom Sheridan/Flickr
Thom Sheridan/Flickr

Oveľa horšie však dopadli dvaja rybári. Tých síce balóny nevyplašili, no pred vypustením bolo pobrežnej hliadke hlásené ich zmiznutie a zahájila sa pátracia akcia. Avšak kvôli tisícom balónov, ktoré pokryli vodnú hladinu, bolo nemožné týchto dvoch mužov nájsť. Našli ich až o dva dni neskôr, keď voda vyplavila na breh ich mŕtve telá…

Dave Andersen, Northeast Ohio Media Group
Dave Andersen, Northeast Ohio Media Group

Guinessová kniha samozrejme zapísala túto akciu do zoznamu svojich rekordov ako najväčšie hromadné vypustenie balónov. A ako sa ukazuje, tento rekord asi už nikto nikdy neprekoná.

imgur
imgur

Dôvody, prečo tento rekord asi zostane navždy neprekonaný, sú očividné. Obrovské problémy a komplikácie, ktoré vypúšťanie spôsobili, si už asi nikto dobrovoľne nebude chcieť zopakovať. Takisto problém predstavovali aj balóny samotné, ktoré spôsobili veľké znečistenie Clevelandu a ich pozostatky nebol problém  nájsť aj po niekoľkých mesiacoch od vypustenia.

Pozri aj: Ľutovali, že ich odfotili. 10 výherných fotografií Pulitzerovej ceny a ich príbehy, ktoré šokovali celý svet

interez.sk (Matej Mensatoris), allday.com
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: