V Dánsku má každý v rade svoju bodku a dezinfekciu nikto nevykupuje. Ich jednoduché opatrenia dodržuje každý

Foto: Facebook (Goleba Gabantese)/Twitter (schuermann)

V súvislosti s hrozbou koronavírusu zavádzajú mnohé supermarkety a obchody rôzne opatrenia, aby zjednodušili nakupovanie, no zároveň, aby ochránili seba a aj zákazníkov. 

Ľudia však často podľahnú panike a z obchodov tak miznú mydlá, antibakteriálne gély a toaletný papier. V mnohých krajinách preto zavádzajú niektoré veci na prídel. Skvelou myšlienkou sú opatrenia, ktoré vám umožnia nakupovať bezpečne a bez toho, aby ste niekoho ohrozili vy alebo niekto ohrozil vás. Portál Bored Panda informoval o dánskom supermarkete, ktorý prišiel na perfektný trik.

Vyzývajú k zodpovednosti

Supermarket Rotunden v Dánsku je považovaný za jeden z najkrajších dánskych supermarkety a opisuje sa ako exkluzívne prostredie na nakupovanie s ohľadom na rušný život ľudí. Ani tu sa však nevyhli hromadnému nakupovaniu do zásoby. Preto sa obchody rozhodli, že zavedú opatrenia.

“Vážení zákazníci. Máme veľkú zodpovednosť za to, aby sme udržali chod firmy a môžeme to urobiť len s pomocou a porozumením vás všetkých. Pomôcť môžete nasledujúcim spôsobom,” napísali na oznam a pripojili niekoľko vecí, ktorých by sa mali ich zákazníci držať.

Dezinfekcia na ruky

V tomto dánskom obchode ešte dezinfekciu kúpite. Opatrenie vám však zamedzí kupovať veľké množstvo. Pri kúpe jedného produktu zaplatíte niečo okolo 5 eur a 30 centov. Ak by ste si však chceli kúpiť dva, zaplatíte niečo okolo 133 eur. Väčšinou býva dvojbalenie výhodnejšie, nie však v tomto prípade.

Nie každému sa toto rozhodnutie páči a mnohí ho kritizujú, keďže ide o niekoľkonásobné zvýšenie ceny. Často sa objavovala poznámka, že 5 eur za dezinfekčný produkt je príliš veľa. Stále je to však menej ako zaplatiť 133 za dva. Takto obchody zamedzili hromadnému vykupovaniu.

Obchody zavádzajú opatrenia

Množstvo ľudí na sociálnych sieťach taktiež začalo zdieľať ďalšie opatrenia dánskych supermarketov a síce to, ako udržať vzdialenosť medzi ľuďmi. Na podlahy umiestnili bodky alebo štvorce či iné značky, kedy každý vie, kde má stáť a ako ďaleko má byť od človeka pred ním. Informoval o tom portál The Local s tým, že napriek všetkému sa stáva, že ľudia vzdialenosť nedodržiavajú.

“Žiadame všetkých zákazníkov, aby rešpektovali vzdialenosť medzi nimi a našimi pracovníkmi. Pri vchode si vydezinfikujte ruky a používajte rukavice. Ak ste rodina, pokiaľ je to možné, nech nakupuje len jedna osoba. Môžu nastať situácie, kedy obmedzíme to, koľko zákazníkov je v obchode naraz. Budeme vás o tom informovať.”

Opatrenia berie do úvahy skutočne možstvo supermarketov a ako informuje portál Metro, patrí k nim aj Lidl, Tesco či McDonald alebo Walmart. Tam opäť umiestnili na podlahu rôzne značky, aby ľudia vedeli, kde majú stáť a ako ďaleko majú od seba byť.

Slovensko nezaostáva

Ak chcete vedieť, kedy ešte stíhate ísť na nákup, určite si predtým zistite, či bude obchod, do ktorého sa chystáte otvorený. Tesco, Kaufland, Lidl, Billa aj COOP Jednota dočasne skracujú svoje otváracie hodiny.

Koronavírus sa šíri z človeka na človeka infekciou pri kašli alebo kýchaní, keď kvapôčky prejdú na vaše dýchacie cesty. Ľudia, ktorí sú pri sebe v tesnej blízkosti sú teda vystavení väčšiemu riziku.

Hoci to neznamená, že ju nemôžete chytiť, je vždy dobré podniknúť kroky na zníženie týchto šancí. S týmto vedomím sa tieto obchody snažia zákazníkov držať čo najviac od seba.

Aj na Slovensku zavádzajú obľúbené supermarkety rôzne pravidlá. Začal tým Lidl a Kaufland, keď zaviedli prednostné nakupovanie pre dôchodcov a pokračuje aj Billa. Prednostné nakupovanie pre dôchodcov je medzi 13:00 a 14:30.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: