V kúpeľni by ste vždy mali mať stonku tejto rastlinky a toto je dôvod prečo. Mám krajšiu pokožku, silnejšiu imunitu a moje vlasy sa lesknú ako nikdy predtým!


Mnohé z nás pestujú rôzne rastliny v záhrade, kvetmi si skrášľujeme aj interiér príbytkov, a ak poznáme liečivé vlastnosti určitých rastlín, vieme si nimi pomôcť i po zdravotnej stránke. Skúšali ste však niekedy využiť rastliny pri sprchovaní? Možno to znie divne, v skutočnosti si však vďaka aromatickým bylinám v kúpeľni zlepšíte kvalitu vlasov, pokožky i posilníte imunitu. 

pixabay.com

Aromatické byliny dokážu skrášliť okolie, príjemne dochutiť alebo rozvoňať jedlá i čaje vďaka obsahu zdraviu prospešných látok majú i liečivé účinky. Využívať ich len v sušenej forme by bola škoda. Mnohé z nich totiž majú najlepší účinok vo vlhkom a teplom prostredí. Poznáte vo svojom dome alebo byte vlhkejšie a teplejšie miesto ako je kúpeľňa? Byliny tam fungujú ozaj fantasticky!

Ako na to?

Vo vlhkom a teplom prostredí, akým je prostredie kúpeľne, sa pri sprchovaní z aromatických bylín uvoľňujú prospešné látky. Para, ktorá pri sprchovaní vzniká, im pomôže k ich rozšíreniu. Éterické oleje, ktoré sú rastlinného pôvodu, vám svojou príjemnou vôňou ulahodia a spríjemnia každý kúpeľ alebo sprchovanie. Počas letnej sezóny vám navyše prídu vhod antiseptické vlastnosti týchto liečivých rastlín. Umiestnením aromatických bylín v kúpeľni ulahodíte telu i zmyslom. Aj vetvička byliny zavesená v sprche pomôže posilniť vašu imunitu a navyše príjemne zrelaxujete.

Šalvia

pixabay.com

Rastlina, ktorú poznali už naši dávni predkovia a nedali na ňu dopustiť. Dodáva vitalitu a mnohí ľudia verili, že dokáže udržiavať mladosť. Inhalovaním arómy zo šalvie využijete jej antiseptické a protizápalové účinky. Bojuje proti mikróbom a a má regeneračné vlastnosti. Využíva sa pri liečbe bronchitídy, bojuje proti vírusovým ochoreniam, tlmí kašeľ, potláča kožné ochorenia a pomôže vám i s nadmerným potením.

Zaveste si vetvičku šalvie do sprchovacieho kúta a a zlepšíte kvalitu vašich vlasov, pokožky a uvidíte, ako sa vám bude dobre dýchať. Vďaka posilneniu imunitného systému si zlepšíte aj náladu a sprchovanie sa pre vás stane príjemným zážitkom.

Dvojzub

commons.wikimedia.org

Jednoduchá rastlina so žltým kvetom rastie všade navôkol a možno ani nevieme o jej blahodarných účinkoch. V ľudovom liečiteľstve sa využíva kvôli svojim protizápalovým účinkom, dokáže tlmiť alergické reakcie a liečiť kožné ochorenia. Obsah významných látok má skutočne pestrý. K jej zloženiu patrí mangán, chróm, železo, kyselina askorbová, provitamín A a esenciálne oleje.

Upokojuje nervový systém a pomáha ľuďom s nízkym tlakom. Vezmite si k najbližšiemu kúpeľu vetvičku so sebou a účinky ihneď pocítite.

Medovka lekárska

pixabay.com

Esenciálne oleje, ktoré táto rastlina obsahuje, ju predurčujú k jej využitiu na liečebné účely. Silice, čiže éterické oleje, ktoré sú v medovke, majú trochu ostrejšiu vôňu a mnohým pripomínajú citrónovú arómu. Skúste vdychovať výpary tejto byliny a túto aromaterapiu s relaxačným účinkom si nebudete vedieť vynachváliť.

Obzvlášť dobré je sa sprchovať s vetvičkou medovky pred spaním. Medovka upokojí nervový systém, zmierňuje pocity úzkosti, stanete sa pokojnejšími a doprajete si kvalitný spánok. Ak trpíte nespavosťou, rozhodne túto rastlinu využite. Dodá vám harmóniu, dobrú náladu a prebúdzať sa budete perfektne oddýchnutí.

Eukalyptus

pixabay.com

Pri pomyslení na túto rastlinu sa nám najčastejšie vyjaví obraz koaly, ktorá listy tejto rastliny s obľubou žuje po väčšinu dňa. Robí to aj kvôli obsahu eukalyptového oleja, ktorý je vyhľadávanou zložkou mnohých liečebných prípravkov, dokáže liečiť i katary dýchacieho systému. Pokiaľ vás trápi kašeľ, je to veľmi vhodná voľba rastliny. Posilňuje imunitu a je vhodný pri nádche, zápale pľúc, bronchitíde, astme, problémoch s nosovými dutinami, očisťuje pľúca od hlienov a využiť ho môžete aj na uvoľnenie svalového napätia a bolesti svalov.

Bojuje aj proti streptokokom a stafylokokom. Inhaláciou eukalyptu zlepšíte svoju náladu, rozptýlite melancholické stavy a zlepšíte svoju celkovú imunitu. Navyše vôňou eukalyptu vyženiete všetky komáre, takže sa zbavíte i tohto otravného hmyzu.

Využívate účinky týchto rastlín aj vy? S ktorou bylinou máte najlepšie skúsenosti?

Pozri aj: Ako to táto 82-ročná svetová ikona robí? Sophia Loren prezradila svojich 5 tajomstiev krásy a vitality

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

horoskop-april

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov