V tejto krajine vedia, ako úspešne poraziť koronavírus. Odborníci prišli na to, čo treba robiť

Foto: pixabay

Niektoré krajiny sa s epidémiou koronavírusu jednoducho vedia popasovať oveľa lepšie ako tie druhé. Nech je to ako chce, je jasné, že napriek všetkým opatreniam je dobré myslieť na to, že sa to ešte stále môže aj zhoršiť.

Ak existuje krajina, v ktorej sa prišlo na to, ako sa čo najúčinnejšie a najrýchlejšie zbaviť koronavírusu, tak je to jednoznačne Island. Ako informuje portál IFLScience, Island vykonal prvotriednu prácu na vypracovaní rozsiahlej testovacej stratégie na COVID-19 pre celú populáciu v krajine. Hoci je to len malý národ, ich prístup poskytuje jednoznačne niečo, z čoho by si mali brať mnohé krajiny príklad.

Testujú vo veľkom

Foto: SITA/AP

Islandské zdravotnícke orgány spolu so súkromnou biofarmaceutickou spoločnosťou deCode Genetics doteraz vykonali v celej krajine 12 615 testov, čo predstavuje takmer 3,5 percent celkovej populácie. Na rozdiel od väčšiny ostatných krajín Island ponúka bezplatné testovanie aj ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky. Takto zistili až 802 potvrdených prípadov ľudí nakazených koronavírusom.

Malá krajina to zvláda lepšie

Foto: needpix

Napriek tomu, že toto sú len prebežné výsledky, je jednoznačne perfektný nápad začať sa správať presne tak, ako vláda na Islande, a teda testovať takmer všetkých. Zaujímavé je hlavne odhalenie, že údaje z Islandu naznačujú, že približne polovica ľudí, ktorí boli v krajine pozitívne testovaní na COVID-19, nevykazovala žiadne príznaky. Ďalší majú len mierne príznaky podobné chrípke.

Testovanie je jednoduchšie

Foto: pixabay

Vďaka malému počtu obyvateľov na Islande je vykonávanie veľkého množstva testov oveľa jednoduchšie ako v iných krajinách. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO by mali všetky krajiny začať s rozsiahlym testovaním na koronavírus, a to aj medzi ľuďmi, ktorí nemajú žiadne príznaky. Pokiaľ nie sú údaje, nie je jasné, ako by sme mali s pandémiou bojovať. Keď nevieme, kto je nakazený, je to ako keby sme išli do boja so zavretými očami. Preto je to najdôležitejšie v tejto chvíli testovať.

Aké opatrenia zaviedli?

Foto: pexels

Podľa Iceland Review vláda vyčlenila 1,5 miliardy eur na krízu v boji s koronavírusom. Spoločnosti si môžu oddialiť platenie daní až do roku 2021 a nasledujúcich 15 mesiacov si môžu ľudia vybrať peniaze zo svojho dôchodkového sporenia. Podľa stránky Government.is vláda oznámila zákaz zhormažďovania 20 a viac osôb. Zatvorené sú univerzity aj stredné školy, avšak základné školy a predškolské zariadenia zostávajú otvorené, sú však zavedené osobitné opatrenia na zníženie rizika infekcie.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: