V tomto veku ste už skutočne “starý”, dokazuje najznámejšia optická ilúzia na svete

Foto: W. E. Hill / Public domain

Optické ilúzie sú neuveriteľne populárne po celom svete, a to napriek tomu, že väčšina z nás nad nimi len krúti hlavami. Jednou z tých najznámejších optických klamov je obraz s názvom Moja žena a moja svokra.

Je to jedna z najznámejších optických ilúzií na svete. Z jedného pohľadu vidíte odvrátenú tvár mladej dámy a zároveň aj profil staršej ženy. Ako uvádza portál Insider, zaujímavá štúdia z roku 2018, ktorú spravili v Austrálii na Flinder University tvrdí, že žena, ktorú vidíte ako prvú, pravdepodobne súvisí s vaším vekom. Ľudia vo veku od 18 do 30 rokov skôr videli mladšiu ženu, zatiaľ čo ľudia nad 30 videli staršiu ženu. Dospeli k záveru, že skreslenie vlastného veku ovplyvňuje vnímanie tváre v podvedomí.

Koho vidíte ako prvého?

Všetko záleží od vnímania tváre. Raz môžete vidieť, ako od vás mladá žena odvracia tvár alebo vidíte profil staršej ženy, ktorá sa pozerá na ľavú stranu výkresu. Môžete ich vidieť aj obe naraz. Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo vidíte danú ženu ako prvú, austrálska štúdia z roku 2018, ktorú vykonali dvaja profesori psychológie, dospela k záveru, že to súvisí s vaším vekom. Práve podľa tejto štúdie mladší človek skôr uvidí mladšiu osobu, zatiaľ čo starší vidí staršiu ženu. Do tejto štúdie bolo zapojených 393 účastníkov (242 mužov a 141 žien) vo veku od 18 do 68 rokov, s priemerným vekom 32.

Foto: W. E. Hill / Public domain

Výsledky hovoria jasne

Obrázok im ukázali na pol sekundy, a potom od nich žiadali, aby povedali vek a pohlavie osoby, ktorú videli. Zatiaľ, čo väčšina účastníkov videla ako prvú mladšiu ženu, mohlo to byť preto, že mnoho účastníkov bolo mladších. Keď sa na to vedci pozreli pozornejšie a zobrali 10 % najmladších a 10 % najstarších ľudí, zistili, že mladší videli mladú ženu ako prvú a starší zase staršiu. Zmyslom bolo zistiť či skreslenie vo veku, ktorom sa práve nachádzate, ovplyvňuje aj počiatočnú interpretáciu obrázka na podvedomej úrovni.

Zdá sa teda, že všetko záleží hlavne na tom, akí starí sa cítite. Dá sa však predpokladať, že keď už sami seba začnete považovať za starších, práve táto ilúzia vám ukáže, že tomu naozaj tak je.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: