V Turecku viac mamičky nemusia dávať svoje deti do jaslí. Starať by sa o ne mali starí rodičia, ktorí by si tak prilepšili na dôchodku

Monizz

Grandfather spoon feeding granddaughter

Materstvo je nádherné, no nie každá mama si môže vyberať. Mnohé do práce jednoducho musia už krátko po narodení dieťatka, inak by prišli o zamestnanie a príjem. Pre rodiny, ktoré sú na tom finančne horšie, je táto možnosť často skúškou nervov.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Rodičia sú nútení dať svoje malé deti do jasličiek, ktoré nie sú veľmi obľúbené a žiadna mama tam svoje dieťa dobrovoľne nedá. Prečo aj, keď by s ním mohla tráviť viac času, nachytať menej chorôb a navyše si vlastné dieťa vychovať podľa svojich predstáv?

Jasle sú však jediným možným riešením pre tisícky rodičov po celom svete a preto sme neraz vďační aj za ne. Láskavosť, ktorú však našim deťom prejavujú opatrovateľky v nich, nikdy nenahradí láskavosť domova a blízkej osoby. Totiž, všetka pozornosť by to určitého veku mala byť venovaná len nášmu drobcovi.

pixabay.com

V Turecku to vyriešili

Turci prišli s naozaj originálnym nápadom, ktorý trochu upokojí nervóznych rodičov a zároveň poslúži dobrej veci. Tie mamy, ktoré nechcú dať deti do jasličiek, majú možnosť zveriť ich staršej opatrovateľke, ktorá sa o ne postará v rámci svojho voľného času, ktorý trávi na dôchodku. Nejde o žiadny pofidérny inzerát, ale o projekt podporený a financovaný štátom.

pixabay.com

Turecká vláda sa rozhodla rodičom vytvoriť podmienky na to, aby svoje deti nemuseli dávať do stresujúceho prostredia jaslí, kde sa im z logických dôvodov nevenuje dostatočná pozornosť. Mamičky sa tak nemusia spoliehať na dovŕšenie určitého veku dieťaťa a ak chcú, alebo musia, do práce smú nastúpiť prakticky kedykoľvek po narodení bábätka. Ak sa výchovy chopí starý rodič, dostane od štátu príspevok v hodnote 425 tureckých lír na mesiac. Na naše peniaze je to približne 108 eur. Tento projekt má na svedomí ministerstvo rodiny a sociálnej politiky, ktorý ho nazval „Projekt stará mama“.

pixabay.com

V súčasnosti je reč o piatich tisícoch rodín žijúcich v Istanbule a Burse, postupne by sa mal projekt rozširovať do všetkých miest a obcí krajiny. Záujem už prejavili aj tisícky rodín v Izmire, Ankare, Antalyi, Konyi a Tekirdagu.

Aj babičky však majú svoje limity. Aby dostali štátny príspevok, musia spĺňať vekovú hranicu, ktorá nesmie prekročiť 65 rokov. Medzi ďalšie obmedzenie patrí aj sociálna situácia – momentálne je projekt určený najmä rodinám s nízkymi príjmami, postupne by sa však mal rozšíriť na všetky sociálne skupiny.

pixabay.com

Netreba zabúdať, že myšlienka vláde neprišla len tak z jasného neba. V Turecku je celkom bežné, že o deti sa starajú starí rodičia, zatiaľ čo rodičia chodia do práce, aby zarobili. Doteraz však žiadna babička za takúto službu nedostala peniaze. Myslíte si, že by takýto model prešiel aj u nás? Starí rodičia by si prilepšili k dôchodkom, rodičia by viac nemuseli mať stres z cudzích opatrovateliek a deti by rané detstvo strávili v milujúcom prostredí vlastných rodín.

Pozri aj: Kate Middleton sa objavila s rastúcim bruškom a ukázala, že aj ona je niekedy len bežná žena, ktorá sem-tam nosí tepláky

zdroj: babskeveci.sk (M), huffingtonpost.co.uk

Najnovšie články