Vedci mali vyvinúť účinnejšiu vec, ktorá zabráni šíreniu koronavírusu. Odzvonilo rúškam?

Kristína Hagarová Ešte viac

TASR/AP

Mnohí z nás verili tomu, že koronavírus do konca tohto roka účinne porazíme. Zdá sa však, že do konca leta k nám už naplno dorazí druhá vlna a mnohí sa obávajú toho, čo to pre nás bude znamenať.

Opätovné zavádzanie bezpečnostných opatrení či stále viac obmedzení, od ktorých sme si už odvykli. S koronavírusom sa však spája aj nevyhnutnosť nosenia rúška. Hoci sa zdá, že toho sa tak skoro nezbavíme, ABC7 News najnovšie informovali o tom, že ich nosenie sa môže čoskoro skončiť. Kým sa celý svet sústredí hlavne na vakcínu, vedci na univerzite v San Franciscu prišli s iným variantom.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Ochráni viac než rúško?

Hovoria, že vyvinuli sprej do nosa, ktorý by mal ľudí chrániť pred COVID-19. Sprej, ktorý sa volá AeroNab obsahuje protilátky, ktoré by mali ľudí chrániť pred koronavírusom. Tento prípravok by malo stačiť raz za deň streknúť do nosa. “Je to stabilná látka, takže nie je žiadny problém v tom, keď sa dá do rozprašovača,” povedal doktor Manglik z univerzity v Kalifornii. Vedci vytvorili molekulu, ktorá sa v nose prilepí na vírus a zabráni jeho šíreniu. Je to podobné ako pasca.

Ilustračná foto: TASR – Roman Hanc

Špecifické látky

Iné tímy vedcov zatiaľ proces neoverili. Jednoznačne si však myslia, že to bude účinnejšie ako rúška a celkové zakrývanie tváre. “Tento sprej by mohol pomôcť, dokým nebude v obehu vakcína,” povedal spoluzakladateľ projektu, profesor biochémie Peter Walter. Vedci sa inšpirovali protilátkami, ktoré sa vyskytujú u špecifických zvierat, ako sú napríklad lamy alebo ťavy. V súčasnosti rokujú s možnými partnermi o zvýšení produkcie a ďalšom testovaní. Ak by boli úspešní, sprej do nosa by sa mohol začať používať ako prevencia pred koronavírusom na miesto rúška.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: