Vedci prišli na neuveriteľnú vec. Pred koronavírusom vás môže ochrániť aj tento jednoduchý doplnok

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Koronavírus so sebou prichádza každý mesiac nové a nové informácie. Isté je, že je vysoko nákazlivý a pre mnohých ľudí aj extrémne nebezpečný.

Najnovšia štúdia naznačuje, že ľudia, ktorí nosia okuliare, môžu byť koronavírusom infikovaní až trikrát menej. Informoval o tom portál Independent. Jednou z možností, ako sa môže koronavírus dostať do tela človek, je dotyk s očami, nosom alebo ústami po kontakte s vírusom. Vedci z Indie však tvrdia, že ľudia, ktorí nosia okuliare, si menej trú oči, a preto im hrozí menšie riziko, že sa nakazia koronavírusom.

Foto: unsplash

Sledovali niekoľko ľudí

V nerecenzovanej štúdii zverejnenej na webe medRxiv vedci študovali počas niekoľkých týždňov 304 ľudí v nemocnici v severnej Indii. Pacienti boli vo veku 10 až 80 rokov a všetci mali nahlásené príznaky koronavírusu. Z nich 19 % uviedlo, že väčšinu času nosia okuliare. Vedci zistili, že účastníci bez okuliarov sa dotýkali tváre v priemere až 23-krát za hodinu a očí v priemere trikrát za hodinu. Zistili, že riziko nakazenia koronavírusom je až trikrát nižšie u tých ľudí, ktorí nosia okuliare.

Foto: unsplash

“Dotyk a trenie očí kontaminovanými rukami môže byť významnou cestou k prenosu infekcie. Dlhodobé nosenie okuliarov môže zabrániť opakovanému dotýkaniu a treniu očí,” hlási správa. Lekári predtým odporúčali, aby ľudia, ktorí nosia kontaktné šošovky, prešli radšej na okuliare a zabránili možnému prenosu koronavírusu z rúk do očí.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: