Vedci prišli na zaujímavú vec. Čoraz viac ľudí sa rodí bez zubov múdrosti

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: needpix.com

Podľa novej štúdie sa čoraz viac detí posledné roky rodí bez zubov múdrostu. Zistil do tím austrálskych vedcov, podľa ktorých sa ľudská rasa začala rýchlo vyvíjať.

Ako uvádza portál Ladbible, podľa novej štúdie sa zistilo, že čoraz viac ľudí sa rodí bez zubov múdrosti. Výsledky výskumu publikované v časopise Journal of Anatomy ukázali, že ľudská rasa sa vyvíja rýchlejšie, ako sa vyvíjala kedykoľvek predtým za posledných 250 rokov. Tím austrálskych vedcov zistil, že deti dnešnej doby sa často rodia s kratšou tváričkou a menšou čeľusťou, čo znamená menej miesta na zuby.

Foto: pikrepo

Čo to spôsobilo?

Doktor Teghan Lucas z Flinderskej univerzity v Adelaide uviedol, že to spôsobila naša schopnosť prežúvať jedlo a taktiež výber a spracovanie potravín. Deje sa to, pretože sme začali viac spracovávať potraviny. Množstvo ľudí sa preto rodí bez zubov múdrosti. Výskum, ktorý uskutočnili spolu s profesormi z Adelaide na univerzite Maciejom Hennebergom a Jaliyou Kumaratilake , tiež ukázal, že niektorí ľudia sa rodia s ďalšími kosťami na rukách či na nohách alebo aj s neobvyklým spojením dvoch či viacerých kostí na nohách.

Foto: pixabay

Ľudia sa vyvíjajú

Okrem toho štúdia zistila, že od konca 19. storočia sa zvyšuje počet ľudí, ktorí majú strednú tepnu. To je hlavná cieva, ktorá dodáva krv do predlaktia a ruky a formuje sa, zatiaľ čo dieťa rastie v maternici. Počas tehotenstva však väčšinou zmizne, avšak zistilo sa, že u mnohých ľudí pretrváva. Tento evolučný trend bude pokračovať u ľudí, ktorí sa narodili okolo 80-tych rokov, pričom časom sa stane táto tepna bežnou.

Vedci tvrdia, že toto je mikroevolúcia u moderných ľudí, pričom sa vyvracia názor, že ľudia sa prestali vyvíjať. Nová štúdia dokazuje, že sa ľudia stále vyvíjajú, dokonca rýchlejšie ako kedykoľvek predtým za posledných 250 rokov.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: