Vedci prišli na zaujímavú vec. Ústna voda dokáže zabiť koronavírus do 30 sekúnd, je v tom však háčik

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Posledné mesiace sa väčšina vedcov zaoberá v prvom rade vakcínou proti koronavírusu a v druhom rade tým, čo by mohlo covid-19 zabiť alebo zabrániť jeho šíreniu. Teraz prišli na zaujímavé zistenie.

Ako uvádza portál BBC, podľa vedeckej štúdie môže ústna voda zabiť koronavírus v laboratóriu do 30 sekúnd od vystavenia. Vedci z univerzity v Cardiffe zistili, že existujú “sľubné predpovede”, že voľne predajné ústne vody môžu pomôcť koronavírus zničiť. Táto správa vyšla ešte pred klinickým testovaním na pacientoch vo fakultnej nemocnici vo Walese.

Foto: unsplash

Pomôže ústna voda?

Doktor Nick Claydon uviedol, že štúdia by mohla viesť k tomu, že sa ústna voda stane dôležitou súčasťou každodennej rutiny ľudí. Zatiaľ čo výskum naznačuje, že použitie ústnej vody môže pomôcť zabiť vírus v slinách, neexistujú dôkazy, že by sa dala použiť ako liečba koronavírusu, pretože sa nedostane do dýchacích ciest ani do pľúc. Doktor Claydon uviedol, že ak sa pozitívne výsledky prejavia v klinicom skúšaní, tieto ústne vody by sa mohli stať dôležitou rutinou spolu s umývaním rúk.

Foto: unsplash

Vyžaduje sa viac skúmania

Aj keď to celé bude ešte predmetom skúmania, podporuje to štúdiu, v ktorej sa zistilo, že ústne vody sú účinné pri znižovaní nákazy vírusom. Štúdia však nie je recenzovaná a zverejnená, čo znamená, že zatiaľ nebola preskúmaná inými vedcami, ako je to zvykom v prípade akademického výskumu. Teraz bola predložená na zverejnenie v časopise. Počiatočné výsledky sú povzbudivé, ale klinická štúdia nepriniesla dôkazy o tom, ako zabrániť prenosu medzi pacientmi.

Foto: unsplash

“Aj keď tieto ústne vody veľmi účinne likvidujú vírus v laboratóriu, musíme zistiť či fungujú u pacientov, a to je predmetom prebiehajúcej štúdie. Práve tá ukáže, ako dlho trvajú účinky pri jednorazovom použití ústnej vody pacientom s covid-19.”

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: