Vedci prišli na zistenie, ktoré vydesí mnohých rodičov. Toto sa stane dieťaťu, ktoré je vychovávané na vegánskej strave

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Mnohí ľudia považujú vegánstvo za ten najzdravší spôsob stravovania, a to nielen dospelých, ale aj detí. Nová štúdia však prišla so zaujímavými zisteniami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Unilad, počet detí, ktoré sú vychovávané vegánsky, sa za posledné roky poriadne zvýšil. Odhaduje sa, že minimálne 600-tisíc detí vyrastá bez akéhokoľvek mäsa či živočíšnych produktov. Vedci z University College London a Great Ormond Street Institute of Child Health však teraz upozornili na riziká vychádzajúce práve z vegánskej stravy a vývoja dieťaťa.

Vplyv na zdravie

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 187 zdravých detí v Poľsku vo veku 5 až 10 rokov bola navrhnutá s cieľom zistiť, aký vplyv majú na deti rôzne stravovacie návyky. Vedci zhromaždili údaje o raste, zložení tela, kardiovaskulárnom riziku a stave mikroživín. Štúdia publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition zistila, že v dôsledku vylúčenia všetkého mäsa a mliečnych výrobkov z potravy by vegánske deti potrebovali doplniť vitamín B12 a vitamín D.

Foto: unsplash

Následky na vývoj

Tieto doplnky by znižovali riziko dlhodobých zdravotných následkov, ktoré sú spôsobené práve vegánstvom. Tieto deti sú v priemere o tri centimetre nižšie, majú slabšie kosti a sú náchylnejšie na osteoporózu. Autor štúdie, profesor Jonathan Wells, poznamenal, že ľudí čoraz viac rastlinná strava láka a vedci tieto snahy podporujú, pretože to môže mať zásadný význam pre prevenciu klimatických zmien.

Foto: unsplash

Avšak, je dôležité skúmať vplyv na zdravie detí. Doposiaľ sa výskum zameriaval iba na hodnotenie výšky a hmotnosti u vegetariínskych detí, no teraz sa zamerali práve na vegánov. Spoluautorka, profesorka Mary Fewtrell povedala, že vegánske deti mali nižšiu kostnú hmotu aj po zohľadnení ich menšej veľkosti tela a kostí. To znamená, že do obdobia dospievania môžu vstúpiť s deficitom vitamínov potrebných na výživu kostí.

Na druhej strane, vegánske deti mali o 25 % nižšie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu, majú tendenciu mať zdravšie srdce a nižší obsah tuku v tele. Prostredníctvom štúdie chcú informovať rodičov o tom, ako dať deťom všetky potrebné výživy bez ohľadu na stravu.

Najnovšie články