Vedci prišli s neuveriteľným zistením: Takto dokážu predvídať, kto môže mať ťažký priebeh covidu

TASR

Foto: unsplash

Americkí vedci našli v krvi citlivý biomarker, podľa ktorého sa dá predpokladať, ako závažný bude u nakazenej osoby priebeh ochorenia COVID-19. V štúdii zverejnenej v časopise Scientific Reports vedci z Zdravotníckej univerzity v Južnej Karolíne (MUSC) uvádzajú, že by mohlo ísť o lipid nazývaný sfingozín.

Článok pokračuje pod videom ↓

U bezpríznakových pacientov, ktorí mali pozitívny test na ochorenie COVID-19, zaznamenali v porovnaní s pacientmi s negatívnym výsledkom testu mierne zvýšenú hladinu sfingozínu. V prípadoch pacientoch, u ktorých sa príznaky ochorenia rozvinuli, experti pozorovali až 15-násobné zníženie úrovne tohto lipidu.

Ako to funguje?

Tri štvrtiny asymptomatických pacientov mali tiež zvýšenú hladinu enzýmu ceramidáza. Zároveň u väčšiny symptomatických pacientov ceramidáza nebola detekovaná vôbec. Enzým ceramidáza sa totiž podieľa na tvorbe sfingozínu. Podľa tejto štúdie je sfingozín v predpovedi závažnosti covidu úspešný až na 99 percent.

Analýza úrovne rôznych lipidov je však finančne náročná a vyžaduje sofistikované vybavenie. Tento spôsob predpovedania covidu preto nie je v súčasnosti využiteľný. Autori však očakávajú, že bude možné vytvoriť test na báze ELISA, podobný klasickému testu PCR. Sfingolipidy sú molekuly dôležité pre integritu bunkovej membrány a komunikáciu medzi bunkami. Môžu regulovať zápal a riadiť imunitný systém v reakcii na rôzne infekcie, uvádza sa v štúdii.

Najnovšie články