Vedci prišli s odpoveďou. Uviedli presný rok, do kedy si budeme musieť držať sociálny odstup

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Mnohí ľudia sa teraz snažia čo najviac strániť od všetkých ľudí okolo seba. S nikým sa nestretávajú, dodržiavajú potrebný odstup a dúfajú, že sa to čoskoro zmení a budeme sa môcť všetci stretávať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa niektorých vedcov z Harvardu to však môže byť úplne inak. Ako informuje portál ScienceAlert, podľa nich je možné, že do roku 2022 bude nutné takéto obdobie sociálneho dištancovania sa opakovať, aby sme predišli ochromeniu nemocníc. Podľa vedcov sa môžu tieto obdobia postupne opakovať. Táto štúdia prichádza v čase, keď USA vstupujú na vrchol pandémie COVID-19 a uvádzajú, že zvažujú zmiernenie opatrení.

Bude sociálny dištanc potrebný?

Foto: TASR/AP

Mnohí vedci predpokladajú, že pandémia koronavírusu sa stane sezónnou, podobne ako príbuzné koronavírusy, ktoré spôsobuje nachladnutie a viac sa prenášajú v chladnejších mesiacoch. Zároveň však tvrdia to, že ešte stále existuje veľa neznámych a nie je zistené, ako v takomto prípade funguje imunita.

Záleží aj na imunite

„Zistili sme, že jednorazové opatrenia v podobe sociálneho dištancu pravdepodobne nebudú dostatočné na udržanie výskytu SARS-CoV-2 v rámci limitov kapacity nemocníc v Spojených štátoch. Zdá sa, že v prípade absencie iných druhov liečby je potrebné zobrať do úvahy aj prerušované obdobie sociálneho dištancu,“ povedal hlavný autor Stephen Kissler. Podľa autorov by bolo potrebné masívne testovanie a trvanie a intenzita sa môže uvoľniť v prípade, že budú dostupné vakcíny a lieky.

Foto: SITA/AP

„Pokiaľ sa v nemocniciach zásadne nezvýšia kapacity poskytovania intenzívnej starostlivosti, alebo kým nebude k dispozícii účinná liečba či vakcína, sociálny odstup môže byť potrebné dodržiavať s prestávkami až do roku 2022,“ konštatujú vedci z Harvard T.H. Chan School of Public Health v Bostone v štúdii zverejnenej v utorok v časopise Science.

O víruse sa stále vie málo

V inom prípade by však práve takéto opatrenia mohli poskytnúť nemocniciam zvýšenie kapacity miest pre ľudí v kritickom stave, aby sa vedeli postarať o pacientov v prípade prudkého nárastu. Na druhej strane, príliš dlhé sociálne dištancovanie bez prestávky môže byť veľmi zlé. Podľa niektorých ľudí sa takto nevytvára žiadna imunita obyvateľstva a práve preto je potrebné jej prerušovanie.

Sociálny dištanc nemusí byť šťastné riešenie

Foto: TASR/AP

Autori uznali aj to, že ich model má jeden hlavný nedostatok, a to je fakt, že v súčasnosti vieme veľmi málo o víruse a aj o tom, aká silná je imunita infikovanej osoby predtým aj potom, než sa nakazí. Predpokladá sa, že ľudia, ktorí sa nakazili na koronavírus a vyliečia sa z neho, majú imunitu asi rok. Nepredpokladá sa však, že vírus zmizne z ničoho nič. Všetko záleží aj na tom, ako sa bude vyvíjať situácia s liečivami.

Sociálny dištanc má následky

Na základe príkladov z Južnej Kóreí a Singapuru vedci zdôrazňujú efektívnosť obmedzení sociálnej interakcie, ktorá znižuje zaťaženie systémov zdravotnej starostlivosti a umožňuje jednoduchšie vystopovať, s kým prišli infikovaní do kontaktu či sledovať dodržiavanie karantény.

Foto: Unsplash

Štúdia zároveň pripúšťa, že dlhodobé obmedzenie sociálnych kontaktov by s najväčšou pravdepodobnosťou malo závažné ekonomické a sociálne dôsledky, no negatívne by ovplyvnilo aj vzdelávací systém. Výskumníci sú tiež presvedčení, že šírenie koronavírusu by sa malo sledovať aj v prípade „zjavného potlačenia pandémie“, pretože v roku 2024 môže dôjsť k jej opätovnému prepuknutiu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že pandémia ešte určite nedosiahla svoj vrchol. Infikované sú už vyše dva milióny ľudí, pričom ochoreniu COVID-19 doteraz na celom svete podľahlo viac než 124.000 osôb.

Najnovšie články