Vedci sa vyjadrili jednoznačne: Toto je dôvod, prečo je omikron miernejší variant koronavírusu

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Hrozba ďalšieho variantu sa objavila už ku sklonku roka 2021. Aj keď kvôli vysokej infekčnosti sa mnohí ľudia preľakli, teraz sa zdá, že hoci je omikron infekčnejší, nie je až taký nebezpečný. 

Ako však informuje portál Guardian, štúdie naznačujú, že omikron s najväčšou pravdepodobnosťou infikuje hrdlo a nie pľúca. Práve to môže podľa vedcov vysvetľovať, prečo sa zdá, že je infekčnejší, ale menej smrteľný. Už šesť štúdií zistilo, že omikron nepoškodzuje pľúca ľudí tak, ako napríklad delta a iné predchádzajúce varianty. Štúdie však musia byť ešte posúdené inými vedcami.

Foto: unsplash

Je menej nebezpečný

Podľa rôznych vedcov sa zdá, že vírus je schopnejší infikovať horné dýchacie cesty, bunky v hrdle a množí sa tam jednoduchšie, ako by sa množil v pľúcach. Štúdie sú však predbežné. Veľkým pozitívom je, že omikron je menej smrtiaci ako ostatné varianty.

Vedci tiež vysvetľovali, že keď vírus tvorí viac buniek v hrdle, je viac prenosný. Varianty ako napríklad delta je potencionálne nebezpečnejší, pretože infikuje pľúca, avšak je menej prenosný. Výskumníci robili testy na myšiach a hoci si ešte stále vyžadujú ďalšie testy, predbežné výsledky hovoria takto.

3
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: