Odborníci v tom majú jasno. Toto je závažný dôvod, prečo by sa vaše deti mali viac hrávať na čerstvom vzduchu

Gabriela Kinčoková

Deti čoraz viac času trávia pri počítačoch, televízii či na telefóne. Čo si ale mnohí neuvedomujú, má to obrovský dopad na celkové zdravie u detí. Mnoho z nich trpí obezitou, problémami s kĺbmi či problémami so zrakom. Nedávno vykonané štúdie ukázali, že deti by mali oveľa viac času tráviť vonku a tým by znížili riziko krátkozrakosti. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Krátkozrakosť sa stáva čoraz bežnejšia práve u malých detí. Podľa odborníkov sa do roku 2050 má stať krátkozrakými až 4,8 miliardy ľudí. Toto číslo je o 2,8 miliardy väčšie, než ukázal výskum v roku 2010. V Číne trpí krátkozrakosťou neuveriteľných 90% mladých ľudí a považujú tam krátkozrakosť doslova za epidémiu.

Z veľkej časti za týmto problémom stoja gény a samotná genetika. Vedci však vyzdvihujú, že stav nášho zraku môže rovnako ovplyvniť aj životné prostredie a pobyt na čerstvom vzduchu. Existuje štúdia, ktorá tvrdí, že pobyt a hry vonku môžu predísť krátkozrakosti u detí. Keď trávia deti čas vonku, pozerajú sa do väčšej vzdialenosti a vonkajšie svetlo je veľmi dôležité, pretože spomaľuje axiálny rast oka. Nadmerný rast oka prispieva ku krátkozrakosti.

Foto: unsplash

Jedna známa štúdia dokazuje, že v prípade, že dieťa má oboch rodičov krátkozrakých a trávi málo času vonku, riziko vzniku krátkozrakosti sa zvyšuje o neuveriteľných 60%. Vzhľadom na tento a podobné výskumy sa odborníci domnievajú, že samotné životné prostredie má väčší vplyv na krátkozrakosť ako genetika. Myslia si, že existuje omnoho viac environmentálnych faktorov, ktoré ovplyvňujú krátkozrakosť.

Foto: unsplash

Vo Veľkej Británii sa vedci rozhodli spraviť výskum, ktorý bol zameraný na pozorovanie prvých 16 rokov života 1 991 dvojčiat, ktoré sa narodili v roku 1994 až 1996. Počas 16 rokov analyzovali ich správanie, vývoj a vzdelanie každého z nich prostredníctvom testov, dotazníkov a očných testov. Štúdia ukázala na 4 hlavné environmentálne faktory, ktoré súviseli s krátkozrakosťou a niektoré z nich bol naozaj neočakávané.

Deti, ktoré boli počaté po liečbe plodnosti mali 25-30% pravdepodobnosť, že budú trpieť krátkozrakosťou v ich dospievaní. „Môže to byť hlavne kvôli tomu, že deti, ktoré sa narodili po liečbe plodnosti, majú menšiu pôrodnú hmotnosť, kratšiu graviditu a naozaj vo výnimočných prípadoch oneskorený vývoj kognitívnych funkcií,“ povedali autori štúdie

Foto: unsplash

Ďalej štúdia zistila, že tí, ktorí sa narodili počas leta, mali väčšiu pravdepodobnosť poruchy krátkozrakosti práve z dôvodu, že začali chodiť do školy skôr ako ich rovesníci. Navyše každým vyšším stupňom vzdelania je 33% šanca, že dieťa je bližšie ku krátkozrakosti. Samozrejme to, čo je každému jasné je, že deti, ktoré trávia mnoho času za počítačom hraním počítačových hier majú veľkú pravdepodobnosť na vznik krátkozrakosti. Samozrejme v tomto prípade je dôvod aj to, že obrazovka ničí oči ale rovnako je dôvodom aj to, že deti trávia čas pri počítači a nie vonku na vzduchu.

Foto: unsplash

Nakoniec chceme spomenúť, že tento výskum sa konal v 90-tych rokoch, kedy ešte inteligentné telefóny a hry neboli každodennou súčasťou života detí. Preto je riziko krátkozrakosti a iných očných ochorení v tejto dobe ešte väčšie. Doprajte preto vašim deťom viac pobytu na čerstvom vzduchu, ktorý neprospeje len očiam, ale rovnako aj celému telu.

Pozri aj: Vedci poznajú odpoveď. Toto je ideálny vek, kedy by ste mali mať dieťa

Gabriela, sciencealert.com

Najnovšie články