Vedci varujú: Aj minimálna dávka alkoholu má fatálny účinok na váš mozog a neexistuje telo, ktoré by nebolo poškodené

Gabriela Kinčoková

V mnohých z vás slovo „alkohol“ evokuje zábavu, odreagovanie sa alebo len príjemné posedenie s priateľmi. Avšak britskí vedci zistili, že aj malé množstvo, ale zato prijímané pravidelne, má fatálny účinok na váš mozog. Čo všetko sa v mozgu deje počas požitia alkoholu a ešte omnoho viac zistíte po prečítaní nasledujúcich riadkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo spraví alkohol s mozgom

Vo chvíli kedy alkohol vstúpi do tela začne uzatvárať krvné cievy a kapiláry. Krvné cievy a kapiláry sa začnú zhlukovať a vytvárať krvné zrazeniny v krvných cievach, ktoré následne narušujú prívod kyslíka do dôležitých častí mozgu. V tej chvíli bunky mozgu odumierajú, ale zaujímavé je, že práve v tejto fáze cítime obrovskú eufóriu a pocit šťastia. Práve v tejto chvíli ste však veľmi blízko k mŕtvici. Alkohol spôsobuje najvýznamnejšie poškodenie mozgu. Mozog býva pred alkoholom a jeho toxickými látkami  chránený takzvanou hematoencefalickou bariérou. Avšak zložka nazývaná etylalkohol si veľmi ľahko dokáže poradiť aj s tou bariérou.

Oblasti mozgu najviac postihnuté alkoholom

Mozgová kôra je najvyššie riadiace centrum organizmu. Jej úlohou je riadiť procesy  myslenia, prijímanie a spracovanie informácií alebo proces vedomia. To, že počas pitia alkoholu neviete rozprávať alebo rozmýšľať má na svedomí práve alkohol, ktorý napáda mozgovú kôru. To, že pri pití sa nám ťažko chodí, má na svedomí porušenie mozočku, ktorý má na svedomí riadenie motorickej aktivity. Podlôžko alebo inak hypotalamus, čo je spodná časť medzimozgu spôsobuje pri požití alkoholu zvýšenú chuť na sex. Predĺžená miecha alebo odborne medulla oblongata, ktorá reguluje dýchanie v spojení s alkoholom spôsobuje chuť na spánok. Preto mnohí z vás smerujú po pár pohárikoch rovno do postele.

 Čo to vlastne je tá „opica“

Zakladateľ Michiganského neurologického inštitútu, Dr. Joel Saper prirovnal našu známu opicu ku „metabolickému hurikánu“ pretože práve vtedy sa v našom tele vystrieda mnoho biologických zmien. Všetci ich dobre poznáme: sú to bolesť hlavy, nevoľnosť, smäd alebo únava. To prečo sa takto cítime má na svedomí pečeň, ktorá mení alkohol na acetaldehyd, ktorý je viac toxický ako etanol.

Aké znaky sú dôkazom, že treba znížiť príjem alkoholu?

Prvým znakom toho, že by ste mali s užívaním alkoholu prestať je, že začínate mať výpadky pamäte. Nedostatočný prívod krvi do mozgu spôsobuje, že začnete niektoré informácie uložené napríklad v hipokampe strácať. Avšak tento znak sa prejavuje väčšinou pri tvrdých alkoholikoch. Druhý znak je, že mohli stratiť schopnosť prijímať informácie.

Susan F. Tapertová tvrdí, že mozgy ľudí, ktorí požívajú častejšie alkohol, musia tvrdo a ťažšie pracovať na spracovaní nových informácií. Napríklad na zapamätaní si telefónnych čísel, nákupného zoznamu a podobne. Tretím znakom toho, že tu niečo nehrá je, že sa spomalili reakcie. Čím pravidelnejšie človek pije tým sa jeho mozgová kôra negatívne mení.

Keďže jej úlohou je teda riadiť myslenie a spracovanie informácií, jej poškodenie má za následok že na niektoré vnemy reagujeme oneskorene. Štvrtý znak, ktorý je veľmi nepríjemný napríklad v práci je, že sa nedokážete plne sústrediť. Tí, ktorí pijú často alkohol, majú v krvi zvýšenú hladinu norepinefrínu – excitačného hormónu. Vysoké hladiny tohto hormónu robia ľudí impulzívnych a spôsobujú problémy s koncentráciou. Posledným znakom toho, že by ste mali prestať piť je určite neschopnosť nájsť slová.

Ako hovorí Anya Topiwala psychiatrička na univerzite v Oxforde, ľudia často konzumujú alkohol a teda existuje veľká šanca, ako prísť do problémov s používaním aktívnej slovnej zásoby. So skupinou ďalších odborníkov zostavili experiment, v ktorom požiadali ľudí, ktorí často požívajú alkohol, aby napísali na papier čo najviac slov. Samozrejme pitie alkoholu negatívne ovplyvnilo výsledok tohto experimentu. Ľudia, ktorí týždenne konzumovali 7 až 14 dávok alkoholu, sa s touto úlohou vyrovnali o 14% horšie než tí, ktorí vypili o jednu dávku a menej.

Nakoniec aj ľudia, ktorí majú veľkú obľubu v pití alkoholu sa dokážu zbaviť vyššie uvedených problémov do mesiaca pokiaľ prestanú požívať alkohol. Výsledky týchto štúdií naznačujú, že konzumácia viac ako 100 miligramov alkoholu týždenne ohrozuje každého človeka a znižuje dĺžku vášho života.

Pozri aj: Jednoduché spôsoby, ako si v horúčavách udržíte chlad aj bez klimatizácie. Vyskúšajte týchto 10 tipov podľa vedy

Gabriela, adme.ru

Najnovšie články