Vedci varujú pred vážnou chybou. Mnohí ľudia ešte stále používajú jedno rúško za sebou bez prania

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Odborníci varujú, že množstvo ľudí zanedbáva pranie a vymieňanie rúšok. Upozorňujú na to, že by sme naozaj mali rúška prať po každom použití a jednorazové hneď vyhodiť.

Nosenie rúšok alebo prekrytia tváre sa stalo súčasťou našich životov už začiatkom tohto roka. Nielen na Slovensku je to súčasť každého dňa. Ako uvádza portál Ladbible, mnohí ľudia však ešte stále rúška podceňujú. Podľa YouGov sa zistilo, že len 13 % ľudí správne používa a vymieňa rúška a až 56 % používa jednorazové rúška viac ako jeden raz.

Foto: unsplash

Vždy si dajte rúško dole

Doktorka Tina Joshi, lektorka molekulárnej mikrobiológie na univerzite v Plymouthe, uviedla, že po každom použití musíme umyť všetko, čo opakovane používame a rátať s tým, že je to kontaminované. To platí nielen pre rúška, ale napríklad aj pre kľučky na dverách alebo vypínače. Čo sa však týka rúšok, má na to jednoznačnú odpoveď. “Zakaždým, keď prídete domov, ihneď si ho dajte dole, umyte si ruky a rúško operte. Zaobchádzajte s ním ako s kontaminovaným.”

Foto: unsplash

Dávajte si pozor

Hoci to znie prehnane, podľa nej ani neviete o tom, že ste boli s niekým kontaminovaným. Nemôžete preto vedieť či ste nezachytili infikované kvapôčky. “Nemusíte to preháňať s praním, vhodný je akýkoľvek biologický čistiaci prostriedok. Môžete ho umyť aj v teplej vode v rukých a nechať usušiť,” tvrdí doktorka, napriek tomu, že posledné mesiace väčšina ľudí tvrdila, že rúška sa musia vyprať minimálne na 60 stupňoch a zároveň aj vyžehliť.

Foto: unsplash

Dôležité je stále hlavne to, aby sme mali rúško nasadené správne, teda aby sme mali prekryté ústa a aj nos. Ochrániť nás môže rúško len vtedy, keď ho budeme vedieť správne používať a dáme si záležať na tom, aby sme chránili seba, ale aj všetkých ostatných ľudí.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: