Vedci zistili po koľkých rokoch manželstva budete najšťastnejší. Výsledky vás ale nemilo prekvapia

Lucia Mužlová Ešte viac

Ak žijete v manželstve, potom viete, že sú ľahké a menej ľahké chvíle. Nikdy však nemôžeme zabúdať, že naše manželstvo bolo uzavreté z lásky. Nespomeniem si na žiadne konkrétne číslo, o ktorom by sa hovorilo ako o kritickom roku manželstva. Vo vzťahu je to jasné- kritický siedmy rok, po ktorom sa vraj vezmete alebo rozídete. Vedci sa tentokrát rozhodli nájsť odpoveď na otázku, v ktorom roku manželstva dospeje manželský pár k dokonalému porozumeniu a šťastiu?

pixabay

Výsledky prekvapili tentokrát aj samotných vedcov. Ukázalo sa totiž, že ten najšťastnejší pár vlastne vôbec nežije v zväzku manželskom. Možno sa aj vy a váš partner blížite k akýmsi zlatým časom.

Výskumníci z univerzity v Pennsylvánii analyzovali manželstvá až 2034 párov, kde priemerný vek každého bol 35-37 rokov. Cieľom bolo preveriť spokojnosť alebo nespokojnosť s pribúdajúcim vekom manželstva. Skúmalo sa naozaj všetko od trendov, šťastia, spoločných aktivít až po nezhody a hádky. Výsledky boli nasledovné.

pixabay

V prvých 20 rokoch manželstva postupne klesal pocit šťastia, o s pribúdajúcim vekom mal opäť rastúcu intenzitu. Účasť na spoločných aktivitách taktiež klesala, no rokmi vzrástla. Nezhody a hádky mali klesajúcu tendenciu.

pixabay

Výsledky ale hovoria jasne. Najšťastnejšie páry nie sú tie, ktoré žijú v manželskom zväzku ale tie, ktoré spolu žijú najmenej 20 rokov. Takýto pár spolu trávi viac času a takisto si samých seba cenia viac. Vedci sa taktiež domnievajú, že ak spolu ľudia žijú viac ako 20 rokov, nájdu pochopenie jeden pre druhého a to je vo vzťahu to najdôležitejšie. Prežijú spolu výchovu detí, rozvody priateľov, majú spoločné zážitky, ktoré nemusia byť vždy dobré, čo ich spojí ešte viac.

pixabay

Ďalšia analýza zistila, že po rozvode sa ľudia stávajú šťastnejšími, v porovnaní s časom hneď po svadbe, kedy to býva často presne naopak. Austrálske Centrum pre kvalitu života zistilo, že spokojnosť s manželstvom v prvom roku je oveľa nižšia, než po 40 rokoch. To súvisí aj s tým, že každý v páre sa musí prispôsobovať svojej novej role manžel a manželka. Taktiež sa zistilo, že ľudia, ktorí považujú svojho partnera zároveň za najlepšieho priateľa sú oveľa šťastnejší a v živote spokojnejší. V prípade nezosobášených párov bola miera spokojnosti ešte vyššia.

Pozri aj: Silná fotografia mamičky okamžite obletela celý svet. Toto je dôvod, prečo je naozaj dôležité ju vidieť

0
Komentovať (0)