Vedci zverejnili zoznam toho, čo účinne zabije koronavírus. Toto použite na čistenie domácnosti

Foto Profimedia

Vedci neustále pracujú neustále na tom, aby svetu poskytli čo najviac informácií. Každý deň prichádzajú s niečím novým

Ako uvádza portál ScienceAlert, vedci už prišli na niekoľko dôležitých vecí, ktoré nám všetkým môžu pomôcť. Vieme, že COVID-19 môže prežiť na povrchoch až 9 dní, vo vzduchu zase niekoľko hodín. Vieme, že vírus sa prenáša slinami a tekutinami, ktoré vychádzajú z pľúc a aj to, že sa nachádza v stolici.

Pre infikovanú osobu je ľahké šíriť toto ochorenie kašľom, dotykom iných ľudí alebo zanechaním vírusu na povrchoch. Samozrejmosťou je preto umývanie rúk potom, čo ste boli vo verejných priestoroch. Čo sa však dá robiť doma?

Foto: Unsplash

Dve štúdie skúmali, ako dlho koronavírusy prežívajú na rôznych povrchoch. Výskum skúmal množstvo rôznych vírusov, napríklad aj SARS-CoV-2, teda vírusu, ktorý spôsobil COVID-19.

Zistilo sa, že časy prežitia sa líšili v závislosti od typu povrchu. Vírus prežil najdlhšie na nehrdzavejúcej oceli a plastoch, a to až 9 dní. Najkratšia doba prežitia jedného dňa bol papier a lepenka. Ako by ste teda mali ošetriť vaše povrchy doma, aby ste mali istotu?

Mydlo a voda

Mydlo a voda je jednou z prvých obranných línií. Vírus síce nezabije, ale odstráni ho z povrchov. Čistiaci prostriedok v mydle koronavírus odstráni zo všetkého a voda ho zase spláchne.

Bielidlo

Pri ničení vírusu je veľmi účinná látka chlórnan sodný, ktorý sa nachádza v bielidle. Uistite sa, že ho necháte pôsobiť 10-15 minút na danom povrchu, a potom ho utrite čistou handrou. Bielidlo účinkuje tak, že ničí látku, ktorá poskytuje príležitosť na tvorenie ďalších vírusových častíc.

Ilustračná fotografia, Archív SITA/AP

Chirurgický lieh

Chirurgický liek je tvorený etanolom. Práve ten ničí koronavírusy za 30 sekúnd. Rovnako ako bielidlo, práve alkohol v ničí všetko, z čoho sa vírus skladá. Navlhčite handričku a pretrite ju po povrchu.

Vlhčené dezinfekčné utierky

Utierky na povrchové čistenie fungujú na princípe, že odstránia choroboplodné zárodky tlakom, ktorým pôsobíte počas ich používania. Mikróby sa vtedy nalepia na utierku, avšak zatiaľ neexistuje dôkaz, že antiseptiká zabíjajú aj koronavírus, ktorý je na ľuďoch.

Dezinfekčné prostriedky na ruky

Dezinfekčné prostriedky na ruky taktiež obsahujú etanol, dôležitá je však jeho koncentrácia. Musí byť viac ako 70 %, inak vírus vôbec nezabije. Nespoliehajte sa teda na to, že vám tieto gély naozaj pomôžu.

Foto: pixabay

Ako dlho sa drží vírus na povrchu?

V prípade SARS-CoV-2, ktorý spôsobil COVID-19, je prežitie na povrchoch nasledovné.

  • VZDUCH: 3 hodiny
  • PAPIER a LEPENKA: 24 hodín
  • MEĎ: 4 hodiny
  • PLAST: viac ako 72 hodín
  • OCEĽ: 48 hodín

Čo vám môže ďalej pomôcť?

Ak nemáte nič z daných prípravkov, pomôžu vám aj veci, ktoré máte doma bežne. Účinný je jednoznačne ocot alebo Alpa. Zároveň môžete použiť aj odlakovač na nechty, ako sme vás informovali v jednom z článkov. Keďže koronavírus pretrváva aj vo vzduchu, myslite doma na pravidelné vetranie.

15
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: