Do vedra urobila 1 veľký otvor a dolu hlavou doň vložila sadenicu s paradajkami. O pár dní tento jedinečný nápad priniesol svoje ovocie!


Máte malý balkón, no predsa túžite po vlastnej zelenine? Paradajky si môžete vypestovať aj kurióznym spôsobom, a to dole hlavou. Postačí vám na to niekoľko komponentov. Takýmto spôsobom sa úroda vašich paradajok zdvojnásobí a nebudú im hroziť žiadne problémy počas rastu.

horehlavou8
wikimedia.org

Ak by sme v tomto prípade hovorili o plnohodnotnom záhradkárčení, klamali by sme. Je to jednoduchý trik, ako si uľahčiť život a ubrať z roboty, ktorú robiť nemusíme. Ak ste doteraz pestovali paradajky na balkóne v črepníkoch, viete, že to nie je zrovna med lízať. I keď sa to na začiatku zdá jednoduché a semienka sa ťahajú ako huby po daždi, neskôr prichádza krutá realita v podobe vyschnutia alebo zhnitia. Paradajky sú háklivé, a preto im treba vymyslieť lepší spôsob. A, samozrejme, zvýšiť rodivosť.

Nezvyčajné kríky

horehlavou1
imgur.com

Ak máte pocit, že ste sa ocitli v krajine zázrakov, nesnívajte. V tomto článku si ukážeme jednoduchý postup, ako si pripraviť takýto paradajkový „strom“ alebo krík obrátený hore dnom. Budete potrebovať vedro s minimálnym objemom 5 litrov. Ak chcete, aby to aj nejak vyzeralo, môžete si vedrá predtým, než začnete sadiť, pomaľovať alebo ozdobiť podľa štýlu, v akom sa nesie váš exteriér.

S pomocou malej pílky vyrežte na dne vedra kruhový otvor s priemerom cca 5-7 cm. Okolo hlavného otvoru pomocou vŕtačky vyvŕtajte asi 8-10 malých otvorov (podľa toho, aké veľké vedro použijete). Cez hlavný otvor v strede dna bude rásť rastlina, bočné diery budú slúžiť na odtekanie prebytočnej vody.

horehlavou2
imgur.com

Z kúska záhradníckej tkaniny vystrihnite kruh takej veľkosti, ako je dno celého vedra. Bude slúžiť na to, aby cez otvory neprepadávala na zem hlina.

horehlavou3
imgur.com

Záhradnícku tkaninu vložte na dno vedra. V strede kruhu, teda v mieste, kde je väčší otvor, spravte nožíkom dva rezy do tvaru kríža, alebo písmena X. Režte alebo strihajte tkaninu v primeranej dĺžke. To znamená, že ak má stredový otvor vedra priemer 5 cm, potom by mali mať rezy v tkanine približne 2,5 cm. Cez tieto rezy prestrčíte sadenicu.

horehlavou4
imgur.com

Prestrčte cez otvor sadenicu alebo už odrastený paradajkový kríček a vedro zasypte zeminou.

horehlavou5
imgur.com

Takúto záhradku zaveste na hák. Paradajky polievajte zhora, akoby boli v črepníku. Voda k nim presiakne sama, a ak jej bude veľa, začne pomaly kvapkať cez otvory. Takýto scenár však očakávajte iba v prípade, že ste to s vodou naozaj prehnali.

horehlavou6
imgur.com

Pestovanie paradajok dole hlavou má nesporné výhody. Medzi tie najhlavnejšie, ktoré ocenia najmä skúsení záhradkári, patrí trhanie buriny, ktoré vám týmto spôsobom celkom odbudne.

horehlavou7
flickr.com

Takisto nemusíte paradajky okopávať, ani vás nepotrápia nezbední krtkovia. Okrem toho tento spôsob poskytuje rýchlejší rast a bohatšiu úrodu. Nemusíte však pestovať len paradajky. Vhodné sú aj uhorky, bylinky, či dokonca ťahavé kvietky. Vyskúšate? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), littlethings.com

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov