Do 100 litrového vreca nasypala zeminu a zasadila zemiaky. Keď zistíte, že sa jej urodilo viac ako 1 kilo zemiakov, začnete ich sadiť rovnako!


Ste už unavená z dlhého procesu vyberania zemiakov z pôdy v dlhých lánoch, navyše ak ani úroda nie je veľmi bohatá? Vertikálne pestovanie zemiakov, ktoré šetrí čas a hlavne miesto, je pre vás skvelým riešením. Obľúbená metóda pestovateľov s malými záhradkami je nenáročná a čo sa týka výslednej úrody zemiakov, taktiež štedrá. 

Nasledujúci návod vám ukáže, že na pestovanie zemiakov sa dá ísť aj inak ako klasickým zaužívaným spôsobom. Vertikálne pestovanie zemiakov je pomerne rozšírenou a obľúbenou metódou.

Ako na vertikálne pestovanie zemiakov?

zemiaky1
takprosto.cc

Na tento účel sú vhodné akékoľvek nádoby alebo  veľké vrecia. Použiť môžete aj sudy a dokonca i veľké igelitové tašky. Pointou je schopnosť navŕšiť zeminu do výšky, na čo sú všetky tieto „nádoby“ vhodné. V porovnaní s klasickým pestovaním zemiakov má tento vertikálny spôsob pestovania mnoho výhod.

Výhody vertikálneho pestovania

Tašky alebo valcové nádoby môžete umiestniť na akomkoľvek mieste. Dôležitá je len dostupnosť slnečného žiarenia.

Zemiaky nemusíte prácne vykopávať v dlhých lánoch.

Igelitové vrecia držia v pôdu v teple, čo je dôležité aj na prospešné zahrievanie hnojiva. Tým pádom sa zvyšuje množstvo a kvalita výslednej úrody.

Zemiaky nie je potrebné okopávať a očisťovať od buriny.

V mechoch alebo vreciach nedochádza k vzniku stojatej vody, čím predchádzate hnilobným procesom.

Zemiakové hľuzy sa získavajú čistejšie.

Zemiaky nenapádajú škodcovia (pásavka zemiaková). plesne a burina.

zemiaky 2
takprosto.cc

Postup

Na tento spôsob pestovania zemiakov sú najvhodnejšie veľké vrecia. ktoré sa používajú na múku, obilie alebo cukor a majú kapacitu približne 100 litrov.

Najprv vrecia na okrajoch zrolujeme a nasypeme do nich 2 až 3 vedrá zmesi pôdy a humusu. Normálnu pôdu a humus miešame v rovnakom pomere. Takto vytvoríme základ pre pestovanie zemiakov. Táto vrstva by mala byť najvyššia.

zemiaky 3
takprosto.cc

Následne začína „výsadba“ zemiakov. Ukladáme ich opatrne, potom zasypeme vrstvou zeminy tak, aby sme nepoškodili mladé výhonky. Po tomto procese mech so zeminou a zemiakmi uložíme na miesto, kde je dostatok slnečného žiarenia. To zabráni tvorbe plesní a navyše zahrieva pôdu, čo prospeje dobrej a kvalitnej úrode.

zemiaky 4
takprosto.cc

Ďalej vykonávame tradičnú starostlivosť o zemiaky, ktorá zahŕňa zavlažovanie či hnojenie. Do vreca stále postupne sypeme pôdu a dávame pozor, aby sme nepoškodili a úplne nezasypali mladé výhonky. Tento spôsob je vlastne obdobou zahrabávania zemiakov na poli. Pôdu pridávame až pokiaľ nenaplníme vrece do dvoch tretín jeho výšky. Už po dvoch mesiacoch sa môžete tešiť úrode, ktorá je vo veľkosti päste.

Ak sa rozhodnete tento spôsob pestovania zemiakov skúsiť, prajeme vám veľa šťastia a bohatú úrodu!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov