Viaceré deti po prekonaní koronavírusu končia v nemocnici. Na toto by si mali dávať rodičia pozor

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Koronavírus je vo svete už nejaký ten piatok, no ešte stále nepoznáme všetky detaily, ktoré s ním súvisia. Najnovšie sa u detí objavil syndróm PIMS.

Ako uvádza portál Gosh, PIMS je detský zápalový multisystémový syndróm, ktorý súvisí s prekonaním koronavírusu a ako vyplýva z názvu, objavuje sa hlavne u detí. Spôsobuje zápal v tele, čo je jeden zo spôsobov, ako váš imunitný systém bojuje proti infekcii, zraneniu a chorobe. Hoci väčšina detí a mladých ľudí, ktorí sa nakazia koronavírusom, často nemá vôbec žiadne alebo mierne príznaky, dnes vieme, že u malého počtu sa vyvinie práve PIMS.

Foto: unsplash

Lekári sledujú príznaky a zatiaľ nie je možné zistiť to pomocou krvných testov, no zdá sa, že PIMS sa vyvíja práve po prekonaní koronavírusu. Hlavným príznakom je však práve vysoká teplota.

Hlavné príznaky

  • vyrážky
  • únava a slabosť
  • bolesť brucha a kŕče
  • popraskané pery
  • bolesť hlavy
  • bolesti svalov
  • hnačka a zvracanie

Ako sa lieči?

Pokiaľ má vaše dieťa po prekonaní koronavírusu, určite by ste mali kontaktovať lekára. Ak by ste chceli vedieť, ako sa PIMS lieči, nič špeciálne na tom nie je. Všetko záleží na tom, aké konkrétne zdravotné problémy vaše dieťa má. Lieči sa to bežnými liekmi na žalúdok, antibiotikami alebo liekmi proti zrážaniu krvi.

Foto: unsplash

Ako je to na Slovensku?

Ako uvádza portál TVnoviny, na Slovensku je momentálne hospitalizovaných 20 detí, ktoré PIMS trpia pár týždňov po prekonaní koronavírusu. S postcovidovým syndrómom sa však lekári stretávajú len veľmi ojedinele a do nemocníc posielajú väčšinou deti, ktorým nevedia stanoviť presnú diagnózu.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: