Vidíme ho každý deň, no aj tak ho nepoznáme. Psychológovia hovoria, že iba 1% ľudí dokáže správne rozpoznať, ako sa píše písmeno „g“

Lucia Mužlová Ešte viac

V detstve sme sa poctivo učili abecedu. Niektorí z nás si mýlili „d“ s „b“ či rozmýšľali, na ktorú stranu sa píše „s“. Keby vám však niekto povedal, že ani v dospelosti nebudete vedieť určiť na 100 percent, ako sa správne píše nejaké písmeno, asi by ste mu neuverili. Tak teda, poďme sa spoločne otestovať, ako na tom sme. 

Psychológovia z Johns Hopkins University upozornili na to, že ľudia nevedia rozoznať správnu formu tlačeného písmena „g“.  Pozrite si toto video, v ktorom vám položíme zásadnú otázku. Ktoré písmeno „g“ je správne?

Už ste označili správnu odpoveď? Ak si myslíte, že správna odpoveď je 3, tak ste odpovedali správne. V tom prípade však patríte k menšine, ktorej sa podarilo rozoznať toto písmeno.

Málokto vie napísať správne slučku na písmeno „g“

I keď toto písmeno vidíme denne, nevieme si ho zapamätať. Dokázala to štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Journal of Experimental Psychology: Human Perception & Performance, v ktorom vedci podrobili štúdii 38 dobrovoľníkov. Najprv bolo ich úlohou napísať zoznam písmen, ktoré môžu mať v tlačenej forme dve varianty. Zaujímavé je zistenie, že málokto si spomenul, ako sa správne píše písmeno „g,“ aké má varianty a ako sa presne píše slučka. Je slučka na pravej alebo ľavej strane? Z 38 účastníkov ho správne napísali iba dvaja.

V tlačenej forme sa písmeno g môže vyskytovať bez slučky a so slučkou, pričom slučka začína na ľavej strane. Zaujímavé je, že dobrovoľníci sa priveľmi nezlepšili ani v prípade, že mali možnosť prečítať si text, v ktorom bolo písmeno g, a zapamätať si ho. Väčšine správna forma tohto písmena raz-dva vyfučala z hlavy. Po opakovaní si ho totiž to správne zapamätalo len 7 z 25 dobrovoľníkov.

Zabúdame to, čo sme sa naučili

pixabay.com

Podľa vedcov môže byť problém aj v tom, že sa v detstve v skutočnosti neučíme, ako sa správne píše malé tlačené „g.“ Sústredíme sa predovšetkým na jeho písomnú formu. Keď čítame text, tak i písmeno g vnímame len v celkovom kontexte slov, nesústredíme sa naň len ako na detail.

Ešte horšie na tom je nová generácia mládeže, ktorá prakticky málo číta tlačený text a uprednostňuje predovšetkým čítanie na obrazovke. Možno by stálo za to viac sa venovať elementárnym veciam, aby nám to, čo sme sa naučili, naozaj raz nevyšumelo z hlavy.

Pozri aj: TEST: Vyberte si dve postavičky nachádzajúce sa na strome a zistite, akú pozíciu zastávate v spoločnosti svojich blízkych

iflscience.com

0
Komentovať (0)