Vieme, ako bude cez víkend: Mierne ochladenie vystriedajú neznesiteľné horúčavy. Od nedele platí výstraha SHMÚ

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: archív TASR/pixabay

Včerajším prechodom studeného frontu sa v našej oblasti ochladí, no ochladenie dlho nevydrží. Ako ďalej informuje portál interez.sk, už cez víkend nás opäť čaká návrat horúčav, ktoré ukončia v budúcom týždni silnejšie búrky.

Včerajší deň priniesol zatiaľ na naše územie najextrémnejšie prejavy búrok, aké sme tento rok zaznamenali na našom území. Búrka, ktorá sa začala okolo poludnia formovať nad Prešovským krajom postúpila do oblasti Košického kraja, kde mala supercelárnu štruktúru a prinášala veľmi nebezpečné sprievodné javy.

V meste Košice spôsoboval škody silný vietor, prívalové zrážky a aj krúpy, ktoré dosahovali priemer až 7 cm. Búrky na východ priniesol postupujúci studený front za ktorým sa ochladí.

Ochladenie a vyčasenie

Za studeným frontom sme sa dostali do chladnejšieho severného prúdenia, ktoré pocítime už dnes. Teploty by na našom území nemali stúpať nad hranicu +30 °C. Súčasne nás od dnes až do pondelka čaká slnečné počasie.

Od severozápadu sa totiž cez naše územie bude presúvať stred tlakovej výše, ktorý prinesie jasné až polojasné počasie. Teploty by mali počas víkendu začať rásť nad hranicu +30 °C.

TASR informuje, že meteorológovia varujú pred horúčavami, ktoré budú na území Slovenska v nedeľu 30. júna. SHMÚ preto vydal výstrahy prvého stupňa. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.

Výstraha pred zvýšenými teplotami sa týka okresov vo všetkých krajov Slovenska okrem Žilinského. Na niektorých miestach teplota dosiahne až 34 stupňov Celzia medzi 15.00 h až 18.00 h.

Foto: Pixabay

Na prelome týždňov horúčavy a potom búrky

V pondelok by do našej oblasti mal vrcholiť prílev veľmi teplého vzduchu od juhu, nakoľko sa už budeme nachádzať na zadnej strane tlakovej výše. Pondelok tak bude slnečný a extrémne horúci. Maximálne teploty by sa mohli šplhať k +37 °C.

V utorok však horúčavy preruší prechod výrazného studeného frontu, ktorý na naše územie opäť prinesie intenzívnejšie búrky, ktoré budú sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi.

imeteo.sk, TASR
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: