Viete, čo znamená tento symbol vytlačený na obaloch kozmetických produktov? Dobre si ho skontrolujte a v prípade potreby kozmetiku okamžite reklamujte alebo vyhoďte!

Monizz

Napriek tomu, že si to často myslíme, kozmetické výrobky nemajú dobu trvanlivosti večnú. Starý make-up stráca na kvalite a dokáže spôsobiť poriadne nepríjemné podráždenie a nebezpečné infekcie. Na každom kozmetickom produkte máte vytlačený tento symbol. Ak ste prekročili dobu trvanlivosti, okamžite výrobok vyhoďte!

Článok pokračuje pod videom ↓
PAO1
butterflystudiosalon.com

Tento malý symbol vám napovie, ako dlho po otvorení môžete ten ktorý výrobok bezpečne používať. Nemusíte sa strachovať o alergické reakcie, podráždenie či infekcie, ani o doslovné zamorenie pokožky baktériami. Akonáhle však zistíte, že kozmetický produkt je po záruke, treba ho vyhodiť.

PAO2
thisisinsider.com

Ide o veľa

Symbol označuje počet mesiacov, počas ktorých je produkt určený na používanie. Nebezpečenstvo infekcií zahŕňajú všetky výrobky – od rúžov, očných  tieňov, korektorov, líceniek, mejkapov až po laky na nechty a voňavky.

PAO3
thisisinsider.com

Žiadna kozmetika nemá večnú trvanlivosť, preto ju skôr či neskôr budete musieť vyhodiť. Starý kozmetický produkt nielenže stráca na kvalite, pri jeho nanášaní môžete badať aj ťažšiu aplikovateľnosť či nízku trvanlivosť na koži. Make-up dokonca môže farebne oxidovať, očné tiene sa na viečkach lepia, lesky a rúže sa na perách zgrupujú do neatraktívnych zrazenín.

Symbol PAO

PAO4
thisisinsider.com

Tento drobný, no užitočný symbol sa odborne nazýva PAO, čo značí „obdobie po otvorení“. PAO bol zavedený na kozmetické výrobky povinne ešte v roku 2005, a to rovno Európskou komisiou. Tá nie nadarmo vyžadovala, aby sa všetky kozmetické výrobky s trvanlivosťou tridsať mesiacov  a viac viditeľne a zreteľne značili.

Tie kozmetické produkty, ktoré majú trvanlivosť kratšiu, ju musia mať takisto označenú buď konkrétnym dátumom, alebo takisto symbolom PAO. Napríklad v Amerike zatiaľ stále nevyžadujú vyznačenú lehotu na vypršanie platnosti, no existuje aspoň organizácia, ktorá z času na čas vyšle svojich zodpovedných na kontroly. Pri kozmetike z Európy nájdete tento symbol už všade.

Čas sa líši

Čas použiteľnosti výrobkov sa líši v závislosti od typu kozmetiky. V bežnej kozmetickej taštičke je možné nájsť tieto základné druhy kozmetiky a dekoratívnej kozmetiky. Ani tento lak na nechty nemá trvanlivosť dlhšiu ako rok. To však ešte neznamená, že nevyschne skôr, ako táto lehota uplynie.

PAO5
thisisinsider.com

Maskary mávajú spravidla trvanlivosť približne jeden rok. Ak však cítite, že špirála zapácha, alebo vám na mihalniciach začne zanechávať drobné hrudky, treba ju vyhodiť.

PAO6
thisisinsider.com

Rúž by ste nemali používať dlhšie ako 6 mesiacov. Najmä preto, že na perách máme často oveľa viac baktérií než na iných častiach tváre.

PAO7
thisisinsider.com

Konkrétne táto micelárna pleťová voda má trvanlivosť 9 mesiacov. Stretnete sa však aj s takými, ktoré ju majú ešte kratšiu.

PAO8
thisisinsider.com

Make-up by sa nemal používať viac ako 6 mesiacov. Po uplynutí tejto doby môže vašej pokožke poriadne uškodiť.

PAO9
thisisinsider.com

Aj vy si preto svoju kozmetickú taštičku radšej skontrolujte. Toto upozornenie platí pre všetkých, zvýšenú pozornosť by mu mali venovať alergici, ľudia s akné či problematickou pleťou. Rovnako ako dbáme na čerstvosť potravín a nekonzumujeme pokazené jedlo, mali by sme dávať pozor aj na to, čo si aplikujeme na kožu. Tá to chvíľu môže vydržať, no neskôr sa nám nepekne odmení.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), thisisinsider.com

Najnovšie články