Viete, koľko vody by ste mali vypiť počas dňa? Odpoveď vás možno prekvapí

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Každý rok ľudia vypijú viac ako 4 bilióny metrov kubických čerstvej vody. Určite ste už počuli, že vy sami by ste mali vypiť 8 pohárov vody denne, aby všetky procesy vo vašom tele fungovali tak, ako majú. Nie je to však úplne správne.

Portál Brightside vysvetlil, ako to reálne je a koľko vody by ste mali skutočne vypiť, aby ste boli zdraví. To, že musíte vypiť 8 pohárov vody denne, je totižto mýtus. Všetky naše orgány pozostávajú z vody. Napríklad srdce a mozog tvorí voda zo 73 %, pľúca dokonca 83 %. 8 pohárov vody však nie je pravidlo, skôr návrh. Je to akýsi zlatý stred, ktorý však nie je vhodný pre každého. Vaše telo môže potrebovať vody viac, ale možno aj menej.

Foto: maxpixel.net

Čo ovplyvňuje množstvo vody?

  • Pohlavie a vek: V rôznom veku obsahuje naše telo odlišné množstvo vody. Potrebuje teda iné množstvo, aby zostalo hydratované. Pohlavie na to taktiež vplýva.
  • Hmotnosť: Rôzne štúdie tvrdia, že dospelí ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti pravdepodobnejšie môžu zostať dehydratovaní. Dostatok vody vám tiež môže pomôcť v chudnutí.
  • Prostredie: Pokiaľ žijete niekde, kde je neustále teplo a slnečno, váš organizmus si vyžaduje viac vody.
  • Cvičenie: Ak ste športovec alebo pravidelne cvičíte, oveľa viac sa zapotíte.
  • Tehotenstvo a dojčenie: Ženy by počas tehotenstva a dojčenia mali jednoznačne vypiť viac vody, ako je bežné.
Foto: pixabay

Existuje aj vzorec

K tomuto ešte prirátajte zdravotný stav. Pokiaľ máte horúčku alebo hnačku, vaše telo stráca vodu oveľa rýchlejšie ako zvyčajne, preto je dôležité piť vodu, aby ste zabránili dehydratácii. Existuje však aj vzorec na to, koľko vody by ste mali vypiť. Množstvo vody v litroch, ktoré by ste mali vypiť, sa rovná vašej hmotnosti v kilogramoch, vynásobenej číslom 0,033.

Po vypočítaní množstva si môžete vytvoriť časový plán, ktorý vám pomôže zapamätať si, koľko vody by ste mali vypiť. Napríklad, najlepšie je začať hneď deň pohárom alebo dvoma pohármi vody na prázdny žalúdok. Okrem iného voda ráno zvyšuje vašu energiu a urýchľuje metabolizmus.

Foto: pixabay

Hoci odborníci odporúčajú, aby ste počas dňa pili čo najviac čistej vody, časť nej môžete nahradiť rôznymi druhmi ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľa vody. Melón, pomaranče a uhorky tvorí z 80 % voda. Taktiež polievky, nápoje ako napríklad čaj a káva môžu prispieť k doplneniu vody.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: