Vo Francúzsku za jeden deň zomreli 3 ženy, zabili ich partneri. Aktivisti obviňujú vládu, podľa nich sa tomu dalo predísť

Kristína Hagarová Ja žena

Foto: TASR/AP archív

Vraždy troch žien v prvý deň roku 2022 vyvolali masívne pobúrenie nad narastajúcim problémom nielen vo Francúzsku. Práve tu však aktivisti kritizovali neschopnosť vlády udržať domáce násilie na uzde.

Ako uvádza portál DW, francúzska vláda prisľúbila zintenzívniť boj proti vraždám žien po tom, čo na Nový rok našli tri mŕtve ženy v rôznych častiach krajiny. Všetky zabil ich súčasný alebo bývalý partner. Incidenty, ktoré sa odohrali v priebehu 24 hodín, vyvolali pobúrenie feministických aktivistiek, ktoré obviňujú vládu prezidentka Emmanuela Macrona, že ich nedokázal ochrániť.

Foto: unsplash

Viac ako 100 vrážd žien

Premiér Jean Castex povedal, že roku 2021 sa stalo viac ako 100 vrážd žien. 113 žien zabili muži, ktorí boli vo väčšine prípadov ich súčasnými alebo bývalými partnermi. Najprv našla polícia telo 45-ročnej ženy v meste Nice v kufri auta po tom, čo sa jej manžel priznal, že ju uškrtil. V ten istý deň polícia v Meurthe-et-Moselle našla telo 56-ročnej ženy s nožom zapichnutým v hrudi. Jej bývalý partner, 50-ročný muž, sa priznal, že ju zabil po hádke.

Kto sú obete?

Neskôr našli 27-ročnú ženu, vojačku, ležať so smrteľnými bodnými ranami mimo svojho domu v meste neďaleko Saumuru. Jej partnera, 21-ročného vojaka, teraz zatkli a vyšetrujú ho ako páchateľa. Feministické skupiny odsúdili mlčanie prezidenta a vlády tvárou v tvár sexistickému a sexuálnemu násiliu vo Francúzsku. Teraz však vláda na online stretnutí povedala, že sú všetci zmobilizovaní a pripravení konať.

Foto: unsplash

Dalo sa tomu predísť?

Hnutie Nous Toutes však zareagovalo slovami, že v roku 2022 je dôležité konať a nie nariekať, pretože týmto vraždám sa dalo predísť. “Tri ženy zabili za 24 hodín a ich jedinou reakciou je zorganizovať malé stretnutie o niekoľko dní neskôr,” povedala Marylie Breuil z Nous Toutes. Dodala tiež, že takmer dve tretiny všetkých obetí nahlásilo týranie polícii, a toto je už len vrchol ľadovca.

Foto: maxpixel

Francúzsky premiér uviedol, že vláda prijala niekoľko opatrení na boj proti vraždám žien. To zahŕňa zriadenie pohotovostnej linky 24 hodín denne, 7 dní v týždni a školenia pre 90 000 policajtov, aby sa zlepšilo vybavovanie sťažností žien na zlé zaobchádzanie. Aktivisti však upozorňujú na to, že tieto školenia sú príliš povrchné. Ďalej vyhlásili týždeň rovnosti na školách, ktorý bude vždy okolo 8. marca, Medzinárodného dňa žien. Vláda vynaložila tiež miliardu eur ročne na boj proti domácemu násiliu.

Násilie na ženách je páchané všade vo svete a len málokedy s tým vláda aj reálne niečo urobí. Nahlásenia na polícii nie vždy dopadnú podľa predstáv a samotná žena má často pocit, že sa so svojím problémom nemá komu zdôveriť a nemá jej kto pomôcť. Pokiaľ ste sa stretli s obeťou násilia, poprípade ňou sama ste, okamžite vyhľadajte pomoc.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: