Všetko, čo potrebujete vedieť o kvalitných zimných bundách: Správna výplň by sa po praní nikdy nemala scvrknúť! Poznajte materiály, do ktorých investujete

Monizz

Nie je to tak dávno, čo bolo jedinou a hlavou výplňou zimných vetroviek páperie. Podobne, ako sme spávali na páperových vankúšoch, prikrývali sa páperovou perinou, nosili sme aj páperové bundy. Ten, kto ju mal, bol frajer. Ten, kto nie, mal len kabát.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Dnes je všetko inak a páperovú bundu by sme si už na seba hádam ani neobliekli. Na trhu je množstvo iných zatepľujúcich materiálov, ktoré sú podstatne priestorovo úspornejšie, odolnejšie a v podstatne aj oveľa zdravšie. Otravné a veľké páperové vetrovky dostali na frak.

Vývoj nezastavíš

Isosoft – ide o moderný a v Európe aj najpredávanejší zatepľovací materiál do búnd. Má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, je ľahký a mäkký. Po stlačení sa navracia do pôvodného tvaru a formu nestráca ani po niekoľkých vypratiach. Patrí aj medzi najdrahšie.

pixabay.com

Primaloft – je materiál z veľmi tenkých polyesterových vlákien, ktoré majú pomerne hutnú štruktúru. Tá predurčuje túto výplň k jednej z najľahších vôbec. Teplo však držia len v suchom počasí. Ak tento materiál zvlhne pod vplyvom dažďa, všetka teplá vrstva vzduchu, ktorú vytvoril, spľasne a vy premrznete na kosť.

Thermolite – patrí takisto k syntetickým vláknam, má dutú štruktúru, odstraňuje vlhkosť z vonkajšej vrstvy, no nedokáže ju absorbovať. Preto ak sa v bunde z tohto materiálu spotíte, najskôr vám poriadne napáchne a potom ju budete dlho sušiť.

pixabay.com

Thinsulate – je veľmi častou izolačnou výplňou, bežne dostupnou v obchodoch. Je mimoriadne tenký, jeho vlákno je desaťkrát tenšie ako ľudský vlas. Nie je vhodné ako výplň do zimných búnd, pretože je v ňom zima. Na jeseň sa však hodí výborne. Zachová viac teplého vzduchu v menšom objeme a vytvorí pocit absolútneho komfortu.

Syntapon – patrí k netkaným syntetickým výplniam, ktoré majú pomerne veľký objem. Aj preto je vhodnejší na hrejivé zimné bundy. Problémom je však jeho pranie, pretože stráca tvar, žmolkovatie sa a tým pádom vydrží len veľmi krátko. Niekedy sa k syntaponu pridávajú iné syntetické látky, no ak si chcete zaobstarať bundu na viac sezón, rozhodne sa oplatí investovať do lepších materiálov.

pixabay.com

Membránová bunda – je zasa záležitosťou výlučne na zimu. Jedná sa o moderný viacvrstvový materiál, ktorý pripomína film prilepený špeciálnou technológiou k vrchnému materiálu bundy. Má mnoho otvorov po celom svojom povrchu, preto je výborne vzdušný a priepustný, nespôsobuje nadmerné potenie, pričom pot má kam unikať. Vynikajúco drží teplo. Je to vhodný materiál do zimných búnd, na vysokohorskú turistiku počas zimných mesiacov, ale dokonca aj do stanu. Poslednú vrstvu spravila tvorí flis.

Rozhodne spomedzi všetkých materiálov je najtrvácnejší a najkvalitnejší isosoft alebo membránová výplň bundy.

Pozri aj: Moje oči boli ráno vždy opuchnuté a pokožka bez farby a problematická. Moje problémy sa vyriešili, až keď som sa začala riadiť týmito piatimi tipmi!

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články