Všetko liečime tabletkami a deti vystavujeme na internet. 6 chýb, ktorým by sa mali všetky mamičky radšej vyhnúť

Hyriaková Kristína

Foto: pxhere

Nikto učený z neba nespadol a každý z nás robí chyby. Keď sa staneme rodičmi, najradšej by sme boli dokonalí a chceme, aby naše dieťa bolo vychované najlepšie, ako to len ide. Hoci každý z nás sa snaží robiť všetko najlepšie, ako len vie, predsa len sa nevieme celkom vyvarovať chybám.

Článok pokračuje pod videom ↓
surodenci, deti
Foto: pixabay

Ani jedna zo žien nemôže povedať, že ako matka nikdy nepochybila. Aj keď je jasné, že mnohé ženy len veľmi neochotne prijímajú rady, o ktoré nestoja, existuje niekoľko chýb, ktorým by sa mala vyvarovať každá matka a s ktorými sa môžeme stretnúť bežne bez toho, aby sme si to uvedomili.

Starajte sa o seba

Je jasné, že keď sa vám narodí dieťa, všetko je zrazu prispôsobené v prvom rade jemu. Je to úplne v poriadku a tak to funguje. Napriek tomu by ste nemali zabudnúť na to, že nie ste len matka, ale aj žena. Keď môžete, doprajte si chvíľku pre seba. Nezabúdajte sa o seba starať a nedávajte vždy do popredia len svoje dieťa. Pekne sa oblečte a choďte s kamarátkami na kávu, dajte si vaňu, prečítajte si obľúbenú knižku.

Skúste dieťa z choroby vyliečiť inak

Je jasné, že keď je vaše dieťa choré, urobili by ste čokoľvek, aby ste ho dali hneď dokopy. Často aj pri obyčajnom prechladnutí siahame po tabletkách, hoci by bolo oveľa jednoduchšie dať dieťa spať a navariť mu dobrý čaj. Nie je správne hneď sa snažiť dieťa vyliečiť tabletkami, hoci je samozrejmé, že v prípade podozrenia na niečo vážnejšie by ste to nemali podceňovať. Určite však zbytočne nepanikárte, keď má dieťa nádchu a dvakrát zakašle.

Foto: needpix.com

Vyhnite sa telesným trestom a kriku

Mnohí ľudia stále zastávajú názor, že dať dieťaťu po zadku nie je nič hrozné. Avšak, verte tomu, že týmto sa nič nevyrieši. Udrieť dieťa je v prvom rade zlyhanie rodiča, pretože on je ten, komu praskli nervy a nevedel, čo má urobiť, tak udrel. Nie je to len „jedna výchovná po zadku“. Dieťa väčšinou vôbec nerozumie, prečo sa také niečo stalo. S krikom je to podobne, dieťa sa sústredí len na to, že kričíte a nie na to, prečo do neho kričíte. Všetko, čo vtedy chce je, aby to prestalo. Aj keď je niekedy veľmi ťažké udržať si chladnú hlavu, urobte všetko preto, aby ste sa kriku a telesným trestom vyhli.

Podporte jeho osobnosť a individualitu

Každý rodič chce dať svojmu dieťaťu niečo, čo on sám nikdy nemal. Takto si však často lieči aj komplexy z minulosti alebo lepšie povedané, plní si sny cez svoje dieťa. Asi vám je jasné, že je to chyba. Je v poriadku dieťa viesť, no je chybou mu riadiť život a záľuby. Nie je správne nútiť ho robiť niečo, čo ho činí nešťastným. Podporujte jeho individualitu a osobnosť, nechajte ho, nech sa rozhodne, čo ho baví a čomu sa chce venovať.

Foto: pixabay

Vysvetľujte a akceptujte jeho názor

Ste starší, skúsenejší a ste rodič. To znamená, že máte vo väčšine prípadov pravdu a hlavné slovo pri rozhodovaní. Napriek tomu je pre dieťa dôležité, aby ste ho počúvali a brali do úvahy jeho názor. Vysvetľujte mu všetko ako dospelému človeku a snažte sa dosiahnuť, aby si vedelo vytvoriť názor samo od seba, nevnucujte mu ten svoj.

Deti nepatria na internet

Každá matka sa môže sama rozhodnúť či fotografie svojho dieťaťa uverejní alebo nie a je to len na nej. Je dôležité, aby ste si zároveň uvedomovali riziko, ktoré je s tým spojené. Druhou kapitolou je dovoliť dieťaťu, aby malo účet na sociálnych sieťach. Uvedomte si, že na Facebooku a aj na Instagrame je určený vek, kedy sa dieťa môže registrovať. Aj keď to mnohí ľudia odignorujú, je to tam z určitého dôvodu a je dôležité, aby každý rodič svoje dieťa upozornil na riziká, ktoré sú so sociálnymi sieťami spojené.

Foto: pxhere

Ktorých chýb sa podľa vás mamičky často dopúšťajú?

Najnovšie články