Výborná správa! Odborníci na výživu obrátili koncept zdravého stravovania hore nohami


Američania boli tými, kto vydával a najviac sa zaoberal konceptami zdravého stravovania. Vydali nespočetné množstvo štúdií o tom, ako by sme sa mali stravovať, aby sme boli zdraví a nepriberali. Revidovali tak zoznam výrobkov, ktoré sa viac ako 50 rokov označovali za zdravé. Dnes je však všetko naopak.

pixabay.com

Podľa Američanov by teda typický zdravý stravovací plán na deň nemal vyzerať tak, ako vyhlasovali donedávna. Ráno vajce bez soli, na obed suché kuracie a na večeru šalát. Presne toto totiž len zvyšuje nebezpečenstvo rôznych ochorení v neskoršom veku. Od obezity, cez srdcové ochorenia a cukrovku. Ak si dáte ráno šálku kávy a sladký croissant alebo bagetu so slaninkou, ste podľa amerických odborníkov na výživu v menej rizikovej skupine.

Všetko naopak?

Pointa celého amerického výskumu vraj spočíva v zistení, že cholesterol obsiahnutý v potravinách nemá žiaden vplyv na cholesterol v krvi. V praxi to znamená, že ak ste sa vyhýbali žĺtkom a pečienke či slaninke, bolo to márne. Zmena 50 rokov zaužívaných diétnych odporúčaní sa tak prinajmenšom v Amerike dotkne stravovacích zariadení najmä v školách, no vplyv bude mať aj na ostatné oblasti života.

pixabay.com

Ak sa pýtate, kde sa stala chyba, keď americkí vedci pred päťdesiatimi rokmi zaradili slaninu a tučné mäso k nezdravým potravinám a dnes názor zmenili, odpoveď je jednoduchá. Marketing. Podľa denníka The New York Times boli tieto vyhlásenia veľmi výhodné pre potravinársky priemysel. Mohli vo veľkom predávať nízkotučné výrobky, ktoré si doma ľudia sami ani nevyrobia ani nedopestujú a ani nedochovajú. A tak sa plnohodnotné domáce produkty z fariem vymenili za nízkotučné jogurty, diétne koly a podobné nezmysly, ktoré ľudia jedli v domnienke, že budú štíhli. Nuž a opak sa stal pravdou.

pixabay.com

Okrem toho zistenia spred polstoročia neboli podložené dostatočne. Chýbali pozorovania, epidemiologické štúdie a mnoho iného, ktoré už vtedy mohli dokázať, že ide o nezmysel.

Zdravý sedliacky rozum

Možno si poviete, že každý normálny človek tieto informácie pozná aj bez vedeckých štúdií. Faktom ostáva, že na svete je stále väčšina ľudí, ktorí informácie prezentované médiami doslova hltajú. Zdravý sedliacky rozum však u mnohých nechýba, a preto vedia, že jesť normálne a zo všetkého je oveľa zdravšie ako obmedzovať svoj jedálniček na niekoľko doslova umelých potravín.

pixabay.com

Ak ste sa aj doteraz držali rád o zdravom stravovaní, nezúfajte. Pokojne začnite jesť to, čo vám chutí a hlavne myslite na memento: všetko s mierou. To vám zabezpečí dostatok všetkého, čo vaše telo potrebuje.

Čo si o tom celom myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Toto vás zbaví všetkých toxínov z tela a pár kilogramov navyše už za 2 týždne! Je to dokonca lepšie ako diéta a cvičenie

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov