Vyhnite sa najčastejším chybám pri zariaďovaní obývačky. Vďaka týmto jednoduchým tipom sa vaša izba zmení na nepoznanie


Prirodzene sa snažíme zariadiť náš interiér tak, aby sa páčil nielen nám, ale aj okoliu. Každá z nás si predsa rada vypočuje slová chvály na svoju domácnosť. Pri zariaďovaní obývačky však výsledný efekt nie vždy spĺňa naše očakávania. My vám prinášame jednoduché rady, ako sa vyhnúť najčastejším chybám a vytvoriť miestnosť ako z katalógu.

Tajomstvo úspechu pri zariaďovaní obývačky tkvie často v podstatných maličkostiach, o ktorých bežne ľudia ani len netušia. Vyskúšajte si overené triky, ktoré majú úspešní interiéroví dizajnéri v malíčku a výsledný efekt vás milo prekvapí.

Len stropné svietidlo nestačí

obyvacka-1
homesolutionz.com/homeepiphany.com

Okrem dostatku prirodzeného svetla by sme mali myslieť aj na doplňujúce zdroje osvetlenia. Jediné stropné svietidlo v centre miestnosti je nuda. Nebojte sa vyhrať so stolovými alebo stojanovými lampami a nástennými svietidlami. Pomocou svetla si tiež hravo dotvoríte náladu, či už máte chuť na relax alebo romantiku.

Na veľkosti koberca záleží

obyvacka-2
hgtv.com/popsugar.com

Toto je jedna z najčastejších chýb pri dotváraní interiéru. Príliš malý koberec v miestnosti pôsobí disproporčne. Skúste ho vymeniť za väčší kus, ktorý navyše miestnosti opticky pridá na veľkosti a prispeje k príjemnému vizuálnemu dojmu.

Správne miesto pre televízor

obyvacka-3
caandesign.com/utahhomes-realestate.com

Vhodné umiestnenie televízora nie je len estetickou záležitosťou. Ak je príliš ďaleko alebo blízko, môže spôsobovať bolesť očí i chrbta. Ideálna vzdialenosť televízora od miesta, z ktorého ho sledujeme, je približne trojnásobok jeho uhlopriečky. Vyvarujte sa tiež umiestneniu televízora oproti oknu alebo rovno pred okno, kde vám pri jeho sledovaní bude prekážať prirodzené denné svetlo. Ideálnym miestom je prázdna stena bez rušivých elementov.

Vankúš ako doplnok

obyvacka-4
ny.bridgeprops.com/dg-home.ru

Významný estetický prvok, ktorý dokáže divy. Ak máte rady strohý interiér a výrazné farby nábytku sú pre vás príliš odvážne, stavte na vankúše. Oživia interiér pestrou farbou alebo zaujímavým vzorom a ak vás po čase omrzia, ľahko ich zameníte za nové. Dokážu miestnosti vdýchnuť nový život a ich kúpa je finančne nenáročná. Pozor si treba dávať pri materiáloch ako je velúr alebo zamat. Ak tvoria čalúnenie vašej pohovky, nesiahajte po bavlnených alebo ľanových vankúšoch.

Nábytok pri stene je prežitok

obyvacka-5
housebeautiful.com

Väčšina ľudí má tendenciu rozmiestniť nábytok popred steny v domnienke, že múry by nemali byť holé. Tieto „barikády“ z nábytku sú zbytočné, najmä ak máte veľkú obývačku. Takáto miestnosť potom pôsobí pustým dojmom a pripomína viac tanečnú sálu, než príjemné miesto plné pohody.

Nízke stropy a tmavý nábytok

obyvacka-6
homester.com

Nejednému dizajnérovi sa pri tejto predstave zježia chlpy. Ak nechceme mať z obývačky pivnicu, mali by sme na túto kombináciu rýchlo zabudnúť. Nižšie stropy síce vytvárajú útulnejšiu miestnosť, no zariadiť takýto priestor aj tmavým nábytkom nie je cesta k úspechu. Obývačka nebude pôsobiť stiesneným dojmom ak zvolíte neutrálne svetlé odtiene nábytku, ktorý by mal byť ideálne na vyvýšených nohách. Inšpiráciu nájdete najmä v škandinávskom štýle, ktorý vďaka svetlým farbám a jednoduchým tvarom nábytku pôsobí nesmierne sviežo a trendy.

Pohodlie je viac ako štýl

obyvacka-7
brit.co/homester.com

Nedajte sa opantať skvelým výzorom kresiel a pohoviek. Pred kúpou si vyskúšajte ako sa v nich sedí a nehľaďte len na estetickú stránku. Ak si nábytok kúpite len kvôli tomu, že vyzerá skvele riskujete, že ho nakoniec nebudete používať a miestnosť tak preplníte zbytočnými kusmi nábytku.

Mohutnosť sa nenosí

obyvacka-8
hgtv.com

Masívne gauče s mohutnými operadlami priestoru na atraktivite určite nepridajú. Zamerajte sa na jednoduché hranaté tvary, jasné línie a funkčnosť. V prípade, že je vaša pohovka tvarovo čistá a jednoduchá, nemusíte byť vo farbách a vzoroch zdržanliví a môžete si dovoliť experimentovať.

Nesprávne umiestnené fotografie

obyvacka-9
weekend.at/hgtv.com

Množstvo malých fotorámčekov rozmiestnených po celej obývačke vytvára dojem preplneného priestoru. Vytvorte si na stene galériu viacerých fotografií, ktorá upúta na prvý pohľad. Pri rámovaní nezabudnite na paspartu – zväčša bielu, kartónovú obrubu, ktorá vytvorí neutrálny priestor a nechá fotografie maximálne vyniknúť. Ak si neviete dať rady s výškovým umiestnením galérie, ideálna výška je 153 cm od podlahy k strede obrazu.

Veľký nábytok v malej miestnosti

obyvacka-10
homester.com/designmyhome.ru

Jednou z najčastejších chýb, ktorá spôsobuje pocit stiesnenosti a obývačku opticky zmenšuje, je príliš veľký nábytok. Ak je vaša izba menšia, vyberte si radšej dvojmiestnu pohovku doplnenú kreslami ako veľký priestranný gauč.

Zanedbanie funkčnosti priestoru

obyvacka-11
flickr.com

V prípade, že máte obývaciu miestnosť spojenú napríklad s pracovňou, snažte sa vytvoriť príjemné predelenie medzi týmito dvoma jednotkami. Nič nepokazí dojem viac ako nejasne opticky oddelené priestory, ktoré tak strácajú funkčnosť. Obdĺžnikový pôdorys nám núka možnosť rozdeliť ho na dva menšie štvorce, a to aj za pomoci knihovne alebo väčšej police.

Monotónny priestor

obyvacka-12
homedesignlover.com

Aj keď máte v obľube neutrálne farby a striedmosť v zariaďovaní, nedovoľte aby vaša obývačka pôsobila mdlo. V takomto priestore sa aj vy budete cítiť unavene. Obývačka potrebuje ústredný bod, na ktorý sa naše oči zamerajú. Výrazný krb, štýlová farebná lampa, umelecké dielo alebo zrkadlo vo výraznom ráme (ktoré priestor opticky zväčší) vytvoria akcent, ktorý rozbije nevýraznosť a z obývačky vytvorí svieži priestor.

Menej je viac

obyvacka-13
kiddygrow.com/livingroom.rosariouniversal.org

Je zbytočné obývaciu miestnosť preplniť množstvom malých kvetináčov, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú chaos. Čo tak mohutný výrazný kvetináč s jednou väčšou rastlinou? Skúste do vašej obývačky pridať tento akcent a hneď pochopíte, prečo je tento trend dnes taký populárny.

Staromódne poťahy

obyvacka-14
homester.com

Čalúnenie nábytku zohráva veľkú úlohu a jeho zmena vie miestnosti vdýchnuť nový život. V prípade výberu odnímateľných poťahov ich môžete meniť častejšie, či už podľa nálady alebo ročného obdobia.

Preč so stereotypom

obyvacka-15
homester.com

Nebojte sa experimentovať a skúste rozbiť stereotyp obývačky zariadenej v jednom štýle. Stačia drobné detaily, tapety alebo solitérne kusy nábytku. Kombinujte svoj obľúbený štýl s inými a z vašej izby sa stane originálny priestor, ktorý budú vaši známi obdivovať.

Zle zavesené záclony

obyvacka-16
itsagrandvillelife.com

Zaveste svoje záclony čo najvyššie ako vám to váš strop dovolí a uvidíte, ako sa vďaka vertikálnej línii záclon opticky zvýši priestor obývacej izby. Svetlé záclony sú istá voľba a miestnosť vďaka nim pôsobí čisto a sviežo.

Určite skúste využiť tieto tipy a aj pomocou malých zmien si vyčarujete vkusný, originálny a štýlový interiér, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a príjemne.

Pozri tiež: 30 neuveriteľne šikovných vychytávok, ktoré ušetria v malej izbe kopu miesta

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)

Viac krásnych inšpirácií nájdete TU.


Komentáre

komentárov