Pred pár rokmi oslávila 100 rokov! Toto sú výhody jedinečnej Alpy, ktorú používali dennodenne už naše staré mamy

Lucia Mužlová Zdravie

Alpu zrejme nemusíme predstavovať nikomu. Jedná sa o skutočný zázrak, ktorý je na trhu už od roku 1913 a teda ju pamätajú nielen naše staré mamy, ale možno aj babky a prababky. Niet divu, že bola v každej domácnosti veľmi obľúbená. Má totiž úžasné účinky a široké využitie.

Alpu vynašiel pán Josef Veselý a dnes sa predáva v mnohých krajinách ako napríklad Slovensko, Česká republika, ale aj v Poľsku, Maďarsku, na Ukrajine a dokonca aj v Austrálii či Kanade. Poďme sa ale pozrieť na čo všetko ju môžeme využiť. O niektorých možnostiach ste ani netušili!

Využitie Alpy

Alpa je zmes alkoholu, éterických olejov, rôznych byliniek a silíc a aromatických, väčšinou mentolových látok. Na trhu môžete nájsť viac druhov alpy, no väčšina z nás asi pozná tú klasickú. Vyrobená je len z prírodných látok nájsť ju môžete v obchodoch, drogériách a taktiež v lekárňach.

Zbaví vás bolesti

pixabay.com

Nič nové pod slnkom! Alpa v prvom rade slúži na to, aby nás zbavila bolesti. Potierame si s ňou modriny, opuchy a bolestivé miesta na tele. Jemná masáž nám vždy uľaví. Pomáha tiež pri reumatických bolestiach a bolestiach kĺbov. Moja stará mama mala Alpu vždy pri posteli a večer si ňou natierala nohy. Má aj chladivý účinok, čo je obrovský benefit.

Na boľavé zuby

pixabay.com

Keď som bola malá a náhodou ma bolel zub, stará mama mi naordinovala liečbu Alpou. Kúsok vaty namočila v tomto roztoku a ja som si ju priložila na boľavý zub. Síce mi nevyliečila kazy, no bolesť utíšila, a to bolo vtedy najdôležitejšie. Najmä keď bol víkend a ja som nemala ako ísť k zubárovi. Alpa je skvelá aj ako ústna voda. Poradí si so zápachom z úst, so zapálenými ďasnami, a aj s niektorými infekciami ústnej dutiny.

Na chrípku a kašeľ

pixabay.com

Mnohí z nás si ešte pamätajú roztok s Alpou, ktorý sme kloktali, keď nás trochu bolelo v hrdle. Alpa má protizápalové účinky, a teda dobre “vyštípala” všetky bacily v hrdle. Pri nachladnutí bola veľkou výhodou mentolová vôňa, ktorá dobre uvoľnila dutiny.

Do kúpeľa proti únave

pixabay.com

Ak máte pocit, že na vás ide únava, prípadne ste mali náročný deň v práci, nie je nič lepšie ako masáž Alpou, prípadne je fajn naliať si za štamprlík do kúpeľa. Masírovať by ste si mali hánky a napríklad aj okolie šije a spánkov. Neverili by ste, ako vás Alpa vo vani dokáže vzpružiť.

Skvelá dezinfekcia

pixabay.com

Dodnes sa pamätám, ako to štípalo! To ale treba vydržať. Samozrejme, že na ťažké a veľké rany Alpu dávať nebudeme, no pokiaľ šlo o odreninu alebo rozbité koleno, ktoré bolo treba vyčistiť, Alpa bola skvelým pomocníkom.

Pri žalúdočných problémoch

Ďalší z babských receptov je Alpa s cukrom. Stačí si na lyžičku nasypať trošku cukru a pokvapkať ju pár kvapkami Alpy. Uvoľňuje kŕče a pomáha pri žalúdočných problémoch. Samozrejme, všetko s mierou! Alpu by ste určite nemali konzumovať vo väčšom množstve ako náhradu za alkohol, aj keď mnohí to tak bežne robia.

Celkom iné využitie

Niektorí hovoria, že si pred dlhou cestou autom potierajú hánky práve Alpou. Vzpruží ich to a tým pádom je nižšie riziko napríklad aj spánku za volantom. Moja stará mama používala Alpu aj na čistenie rôznych povrchov v domácnosti. Vyskúšala ju ako roztok s vodou aj na zrkadlá, okná, batérie a rôzne škvrny. Niektorí hovoria, že ak umyjete okno auta roztokom Alpy, v zime vám nezamrzne. Ak máte tento trik odskúšaný, určite nám dajte vedieť v komentároch.

Proti komárom a kliešťom

O skvelých účinkoch Alpy na otravný hmyz sme vám už písali. Celý postup prípravy nájdete NA TOMTO ODKAZE.

Na čo všetko využívate Alpu vy? Dajte nám vedieť v komentároch svoje rokmi overené tipy.

Pozri aj: 11 úžasných spôsobov, ako používať jedlú sódu. Je to pre mňa ten najlepší lekár v ťažkých časoch!

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), wikipedia.org

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: