Suseda si minule kúpila celý kartón škrobu a ja som sa divila, na čo jej bude. Keď som zistila, na čo ho používa, hneď som si kúpila zásoby!


Lacný, všestranný a navyše aj účinný. Obyčajný škrob–zemiakový alebo kukuričný. Väčšinou ho používame na zahusťovanie jedál, polievok, omáčok. Málokto však vie, že škrob je určený na širokospektrálne použitie.

wikimedia.org

Škrob sa okrem kuchyne bohato využíva aj v kozmetike. Netreba ho podceňovať, jeho účinky sú vynikajúce a šetrné. Použiť ho môžete okrem iného aj na tvár. Najmä ak vás trápi mastná pleť.

Čistiaci krém

Maska alebo krém na pleť zo škrobu je veľmi jednoduchá na výrobu. Stačí zmiešať ½ šálky horúcej vody s dvomi polievkovými lyžicami škrobu a trochu hydratačného krému. Všetko dobre premiešajte, nechajte vychladnúť a aplikujte na tvár. Užívajte si masku približne 20 minút a potom ju opláchnite vodou. Ak budete masku používať trikrát týždenne napríklad pred spaním, vaša pleť bude oveľa krajšia, menej mastná a ustúpia aj lokálne nečistoty.

wikimedia.org

Dokonalá okena

Ak aj vás iritujú prostriedky na umývanie okien, ktoré napriek všetkým perfektným účinkom zanechávajú lízance, potom si rozhodne spravte vlastný prostriedok. Nemusíte sa báť, že vám po ňom ostane okno špinavé, a ani sa vám nepoškriabe. Zmiešajte šálku octu, šťavu z polovice citrón, šálku vody a dve polievkové lyžice škrobu, dobre pretrepte a nalejte do fľašky s rozprašovačom. Po umytí okien bude váš domov žiariť.

pixabay.com

Čistič striebra

Ak už dlhodobo zháňate vatičky na čistenie striebra, nemusíte sa viac unúvať. Existuje lacnejšia a aj efektívnejšia možnosť, a tou je čistenie striebra pomocou škrobovej pasty. Zmiešajte štyri polievkové lyžice škrobu v 50ml vody a vymiešajte pastu. Do pasty si namočte handričku a pretierajte strieborné predmety jeden za druhým. Budú sa ligotať ako nové.

pixabay.com

Účinný odmasťovač

Mastné škvrny sú ťažkým orieškom aj pre ten najsilnejší prostriedok. No pre škrob je to hračka. Ak sa vám podarilo zamastiť si oblečenie alebo niečo mastné vyliať na čalúnenú pohovku, pripravte si čistiacu zmes zo škrobu a mlieka. Zamiešajte štyri polievkové lyžice škrobu s 50ml studeného mlieka a vymiešajte pastu. Naneste na škvrnu a nechajte cez noc pôsobiť. Po vyschnutí pastu jednoducho odstráňte alebo vysajte vysávačom a po mastných fľakoch nebude ani stopa.

sovkusom.ru

Topánkový mág

Zapáchajúce nohy potrápia mnohých ľudí a v letných mesiacoch obzvlášť. Nemusíte však kupovať drahé prostriedky, ak použijete škrob. Posypte topánky škrobom a nechajte ich cez noc tak. Ráno ho len vysypte a pokojne choďte. Ak neveríte, topánky ovoňajte.

sovkusom.ru

Jednoduché žehlenie

So žehlením je niekedy kríž. Hlavne, ak žehlíte a žehlíte a bielizeň je stále pokrčená. Použite škrobovú vodu a bude po probléme. Lyžicu škrobu zamiešajte v dvoch šálkach čistej vody a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Potom postriekajte oblečenie a prežehlite ho. A viac sa nerozčuľujte.

wikipedia.org

Odstráni aj pleseň z kníh

Ak ste zacítili v obľúbených starých knižkách plesninu, nezúfajte, nemusí ich celé zožrať. Stačí, ak medzi stránky nasypete škrob a necháte tak. Hoc aj pár dní. Škrob totiž absorbuje vlhkosť, pleseň aj zápach.

pixabay.com

Rozväzuje uzly a čistí nábytok

Podarilo sa vám zauzliť si šnúrku na topánke? Nasypte na šnúrku trochu škrobu a uzlík sa po pár potiahnutiach začne uvoľňovať.

pixabay.com

Ak už neviete, čo použiť na nábytok, aby si zachoval nový vzhľad, použite ho opäť. Zmiešajte šálku vody a lyžicu škrobu a pretrite nábytok navlhčenou handričkou.

Poznali ste účinky škrobu aj v domácnosti alebo je to pre vás novinka? O svoje skúsenosti a názory sa s nami podeľte v komentároch.

Pozri aj: Otestujte svoju intuíciu! Pozrite sa pozorne na obrázok a odpovedzte na jednoduchú otázku: Ktorá žena je matkou dieťaťa?

zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov