Vyvrátené stromy a ľudia bez elektriny. Slovenskom sa prehnal orkán Petra, fúkať bude aj dnes

Lucia Mužlová Ešte viac

FOTO TASR - KR PZ v Bratislave

Najsilnejší vietor v nižších polohách zaznamenali meteorológovia počas utorka na meteorologickej stanici v Nitre. Z horských staníc zaregistrovali najsilnejší vietor na Chopku. Informovali o tom na sociálnej sieti.

“Podľa operatívnych údajov o 11.20 h dosiahol severozápadný vietor priemernú rýchlosť 80 kilometrov za hodinu (víchrica) a v rovnakom čase náraz vetra 105 kilometrov za hodinu,” uviedli meteorológovia. Najsilnejší vietor z horských staníc zaznamenali na Chopku. O 15.00 h mal severozápadný vietor priemernú rýchlosť 120 kilometrov za hodinu, čo predstavuje orkán a v nárazoch dosahuje 164 kilometrov za hodinu.

FOTO TASR – KR PZ v Bratislave

Ako informuje imeteo.sk, cez Slovensko sa včera prehnal orkán Petra. Od západu vyvracal stromy v hlavnom meste a dokonca prevracal aj kamióny. V Bratislave silný vietor napáchal obrovské škody. Na Prístavnom moste silný vietor prevrátil kamión. Na Košickej ulici vyvracal stromy, ktoré poškodili budovu a rozbili čelné sklo na zaparkovanom aute. Podľa ďalších informácií vietor strháva ploty na rodinných domoch. V niekoľkých prípadoch boli vyslaní k odčerpávaniu prebytočnej vody zo zatopených priestorov. V obci Hovorce, okres Púchov je z dôvodu vyliatia miestneho potoka vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity.

Vietor bude fúkať aj dnes

Naše územie sa počas stredy bude nachádzať vo výraznom tlakovom gradiente. Opäť očakávame silný vietor, ktorý môže spôsobiť škody. Vietor začne naberať na sile v ranných hodinách. Chladný vzduch bude prúdiť od severu a keďže studený vzduch je hustejší ako teplý tak bude obtekať pohoria (zjednodušene povedané).

V oblasti východného a západného Slovenska sa preto zvýši tlakový gradient a rýchlosť vetra narastie. Silno bude fúkať na väčšine územia, najsilnejší by mal byť v oblasti Košickej kotliny a vo Východoslovenskej nížine. V nárazoch bude dosahovať od 65 do 90 km/h. Silné nárazy vetra budú slabnúť v priebehu večera. V západnej polovici Slovenska okolo 18-tej hodiny, na východe počas noci na štvrtok.  Najmä v Košickej kotline môžu byť nárazy lokálne aj silnejšie, spôsobiť tak môžu aj škody.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: