Významný pokrok v medicíne. Lekári prišli na to, čo môže oddialiť menopauzu

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: pixabay

Menopauza je niečo, na čo veľa žien čaká, no keď to príde, prajú si, aby sa celý ten proces predsa len trošku oddialil. Podľa Guardian však najnovšie medické štúdie hovoria o tom, že existuje procedúra, ktorá by mohla celý proces oddialiť až o 20 rokov.

Špecialisti začali pracovať na tom, aby oddialili menopauzu o 20 rokov. Podľa lekárov by lekársky zákrok, resp. operácia, mohla byť prínosom pre tisíce žien, ktoré majú vážne zdravotné problémy ako napríklad srdcové ťažkosti alebo osteoporóza, ktorú spôsobuje práve menopauza.

Foto: pixabay

Sprievodné znaky menopauzy sú ťažké

Odborníci sa domnievajú, že rovnaký postup by mohol zlepšiť životy ďalších miliónov žien, ktoré by sa mohli zbaviť nepríjemných príznakov menopauzy, ako napríklad zlá nálada, úzkosti, problémy so spánkom, návaly tepla a zimy či nadmerné potenie a znížená chuť na sex. Celý zákrok stojí od 7 000 do 11 000 libier (približne 7 580 až 11 911 eur) a ponúka sa ženám okolo 40 rokov spoločnosťou ProFam, ktorá sídli v Birminghame.

Chceli by ste to oddialiť?

Založil ju lekár Simon Fishel, prezident spoločnosti Care Care Fertility Group vo Veľkej Británii, ktorý spolupracoval aj s inými odborníkmi. „Môže to byť významným prínosom pre každú ženu, ktorá chce z akéhokoľvek dôvodu oddialiť menopauzu,“ povedal Simon Fishel. Celé to funguje na princípe odstránenia a zmrazenia tkaniva, ktoré sa neskôr vloží naspäť do tela ženy, ktorá začína vstupovať do obdobia menopauzy.

Ušetriť môžete aj takýmto spôsobom

Je to prvý projekt na svete, ktorý poskytuje ženám možnosť celý tento proces oddialiť. Odobratie tkaniva je však najlepšie podstúpiť v ranom veku, najlepšie okolo 25 roku života. To môže menopauzu oddialiť o 20 rokov, keď sa odoberie v 40, oddialenie je možné na 5 rokov. Simon Fishel poukazuje na to, že mladé ženy môžu očakávať, že v štádiu menopauzy strávia okolo 30 až 40 rokov. Tento postup by zároveň mohol ušetriť peniaze, ktoré často ženy vyhadzujú za liečenie problémov spojených s týmto štádiom. Nemuseli by taktiež brať žiadne sprievodné lieky.

Foto: pixabay

Zásah do ženského tela?

Menopauza sa samozrejme nedá úplne odstrániť, ale toto predstavuje riešenie pre mnohé ženy, ktoré urobia čokoľvek, aby tento proces aspoň trochu spomalili. Existuje množstvo názorov, podľa ktorých sa vek, kedy žena prejde do tohto štádia „dedí“ po predchádzajúcej generácii. Je však dobré vedieť, že lekári pracujú na možnosti, ako to ženám uľahčiť. Otázne je či to nie je príliš veľký zásah do ženského tela a jej cyklu. Čo si o tom myslíte vy?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: