Vzdal sa svojho platu a rozdal ho zamestnancom. Prešlo 5 rokov a toto je dôvod, prečo svoje rozhodnutie neľutuje

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: Twitter (Dan Price)

Všetko to začalo vtedy, keď jeho priateľka nemala z čoho zaplatiť nájom. Nahneval sa, pretože pracovala v armáde a teraz zase pracovala 50 hodín týždenne v dvoch zamestnaniach.

Hoci zarábala slušne, v Seattli to nestačilo na to, aby si zaplatila slušné bývanie. Dan bol naopak milionárom. Založil svoju spoločnosť Gravity Payments, keď bol mladý a mal asi 2 000 zákazníkov. Ročne zarobil 1,1 milióna dolárov, ale Valerie ho podľa Bored Panda prinútila, aby si uvedomil, že jeho zamestnanci môžu mať problém. Preto sa rozhodol, že to zmení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Dan Price (@danpriceseattle),

Pochyby a nenávisť

Zvýšil platy všetkým 120 zamestnancom a svoj plat znížil na 90 %. Mnohí jeho odvážne rozhodnutie ocenili, no zároveň tým na seba pritiahol aj množstvo pochybovačných rečí či nenávisti. Nedávno zdieľal silný odkaz. “Ľudia hladujú, sú prepúšťaní či využívaní len preto, aby mohol mať niekto byt na vrchole veže v New Yorku so zlatými stoličkami,” napísal. Sám verí tomu, že keď sa jeho zamestnanci nemusia zaoberať problémom, ako zarobiť viac peňazí, viac sa zameriavajú na svoje pracovné miesta a sú šťastnejší, pretože pracujú pre spoločnosť, ktorá uznáva ich hodnotu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Dan Price (@danpriceseattle),

Ľudia si zakladajú rodiny

“To, čo som im dal, bolo lepšie ako čokoľvek, čo som kedy urobil. Teraz majú ľudia domy, je to úžasné.” Podľa neho je však tým najlepším, čo sa v jeho firme stalo to, že ľudia začali mať vo veľkom deti. Takmer nikto v jeho firme nebol rodičom a zrazu majú takmer 20 detí. “Neviem si predstaviť nič lepšie, čo som mohol dostať na oplátku ako tento odkaz. Deti majú neuveriteľný potenciál, v budúcnosti vyriešia existenčné krízy ľudstva, rakovinu, globálne otepľovanie. Ktovie, čo urobia tieto deti, ktoré sú na svete aj kvôli môjmu kroku,” povedal.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Dan Price (@danpriceseattle),

Rohodnutie neľutuje

Mnohí ľudia si v roku 2015 mysleli, že jeho spoločnosť týmto rozhodnutím padne. Nielen kvôli peniazom, ale aj kvôli tomu, že ľudia stratia motiváciu pracovať. Stal sa však pravý opak. Zisk spoločnosti sa však strojnásobil. Ľudia sú šťastnejší, majú kde bývať, majú z čoho platiť účty a neboja sa založenia rodiny. Dan Price aj po piatich rokoch tvrdí, že to bolo najlepšie rozhodnutie, ktoré v živote urobil a vôbec nič neľutuje.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: