Vzduch je znečistený oveľa viac, ako sme si mysleli. Za deň ľudia vyfajčia krabičku cigariet len tým, že dýchajú

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: maxpixel.net

To, že dýchame vzduch, ktorý je veľmi znečistený, nám je takmer všetkým úplne jasné. Veľa ľudí si však neuvedomuje, že je to až také vážne. Podľa Sciencealert je to pre naše pľúca také hrozné, ako keby sme vyfajčili balenie cigariet denne.

Posledná štúdia sa zamerala konkrétne na emfyzém, ktorý ničí vzduchové vaky v pľúcach, ktorý môže spôsobiť sipot, kašeľ a dýchavičnosť, taktiež aj zvýšiť riziko úmrtia. Vedci zistili, že znečistenie ozónu v ovzduší v mestách môže spôsobiť, že sa bude emfyzém rozširovať tak rýchlo, ako sa očakáva pri fajčení celého balíčka cigariet.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa sauvons la planète! (@sauvons_laplanete_),

Kritická skupina sú aj nefajčiari

Podľa epidemiológa Joela Kaufmana z University of Washington práve miera chronického ochorenia pľúc stúpa u nefajčiarov. „Skutočne potrebujeme pochopiť, čo spôsobuje chronické ochorenia pľúc a zdá sa, že hlavnými faktormi môže byť práve obyčajné znečistenie ovzdušia, ktorému sa proste nevyhneme,“ tvrdí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rolling Rock Ranch Fiji (@rollingrockranchfiji),

Analýza vzduchu a pľúc

Išlo o rozsiahlu štúdiu, ktorej údaje boli získané z analýzy vzduchu a pľúc. Vychádza to tak, že hladina emfyzému v oblastiach Chicago, Winston-Salem v Severnej Karolíne, Baltimore, Los Angeles, Saint Paul v Minnesote a New York City je porovnateľná s fajčením krabičky cigariet denne počas 29 rokov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @kartikabuwih,

Škody, ktoré napácha dýchanie

„Boli sme prekvapení, aký silný vplyv má znečistenie ovzdušia na množstvo emfyzému na pľúcnych skenoch. Bolo to rovnaké ako účinky cigariet, čo je zďaleka najznámejšia príčiny emfyzému.“ Práve táto konkrétna štúdia prináša obraz toho, aké veľké škody môže nášmu organizmu napáchať len obyčajné dýchanie vzduchu vo veľkom meste.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: