Z detí, ktoré od malička pomáhajú s domácimi prácami vyrastú úspešní a slušní ľudia, hovoria odborníci

Gabriela Kinčoková

Foto: pixabay

Počas doby, ktorá neskutočne rýchlym tempom napreduje je dôležité, aby sa deti naučili pokore a pomáhaniu svojim rodičom a blížnym. Namiesto toho, že strávia celé poobedie doma za počítačom, by mohli napríklad umyť riady v alebo povysávať byt. Ak aj svojim deťom navrhnete takúto spoluprácu, je dosť možné, že sa dočkáte len odvrávania a neochoty. Ako naučiť svoje pomáhať a prečo je to dôležité? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohí rodičia odpustia svojim deťom to, že im nepomáhajú z dôvodu, že prídu unavené po celom dni v škole. Ďalšia časť rodičov sa dokonca cíti vinná za to, že svoje deti nútia robiť domáce práce. Odborníci však tvrdia, že ak deti zaradíte do vykonávania domácich prác, má to na nich hlavne pozitívny vplyv. Domáce práce sa odjakživa považovali za povinnosti rodičia nehľadiac na to, ako unavení po práci prišli domov. Práve kvôli tomu treba deťom vysvetliť, aké dôležité je pomáhať. A ako sa hovorí, že čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Heavenly Nannies (@heavenly_nannies) on

„Ak dieťa neumyje svoje riady, tak to za neho urobí niekto iný. Preto je to oslobodenie nie len od povinností, ale aj pochopenia, že každý člen rodiny musí prispieť k rodinnému životu,“ povedala Julie Lythcott-Haims vo videu pre ted.com. Julie tiež tvrdí, že deti, ktoré od ranného veku vykonávajú domáce práce, majú lepšiu pracovnú disciplínu a rýchlejšie budujú svoju kariéru. Jeden z výskumných pracovníkov na univerzite v Mississippi vykonal výskum, ktorý trval 25 rokov. Počas tohto výskumu sa zameral na 3 až 4-ročné deti, ktoré vykonávali domáce práce a následne študoval, ako ich to ovplyvnilo keď mali 20 rokov.

Výsledok bol veľmi prekvapujúci. Deti, ktoré sa počas svojho detstva mohli starať o domáce zviera si s najväčšou pravdepodobnosťou vybudovali úspešnú kariéru. V dospelom veku sa u nich dokonca vyvinul silnejší pocit empatie. „Ako sa spoločnosť rozvíja, stále menej vyžadujeme od svojich detí. Posielame ich študovať do iných miest a tam nevedia, ako oprať oblečenie, navariť jedlo či vymeniť žiarovku. Dôvodom je túžba robiť pre naše deti všetko,“ povedal Nicholas Long riaditeľ Centra pre efektívne rodičovstvo v detskej nemocnici Arkansas.

Deti by nemali byť  otrokmi svojich rodičov, no raz za čas pomôcť s domácimi prácami alebo si umyť po sebe riad, im môže výrazne pomôcť pri budovaní svojho vlastného života o pár rokov. Súhlasíte?

Najnovšie články