Za posledný rok som na oblečení ušetrila desiatky eur! 10 geniálnych tipov, ktoré vám pomôžu odlíšiť kvalitné veci od nepodarkov


„Nie som taký bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci.“ S touto vetou ste sa už pravdepodobne stretli a treba uznať, že má niečo do seba. V domnení, že sme ušetrili kupujeme množstvo vecí za pár eur, necháme sa zlákať akciami a výpredajmi, no kvalita kúpených vecí je na zaplakanie. Ročne tak vyhadzujeme desiatky i stovky eur za oblečenie, ktoré často neprežije ani niekoľko praní. Ako si vybrať kvalitné odevy a odlíšiť ich od nepodarkov ešte pred kúpou?

Zabudnite na lacné odevy, ktoré vydržia zopár nosení a môžete ich poslať rovno do koša. Investujte do kvalitnejších produktov, ktoré vám vydržia dlho a ani po desiatkach praní na nich nebudete badať známky opotrebovania. Aj keď sú výpredaje, zľavy a obchody s nízkou cenou produktov lákavé, nedajte sa oklamať. V skutočnosti na nekvalitný odev miniete oveľa viac, ak ho budete kupovať často kvôli jeho biednej akosti.

Týchto zopár tipov vám pomôže viac ako si myslíte. Nenechajte sa viac oklamať a naučte sa rozoznávať kvalitu oblečenia na základe niekoľkých ukazovateľov.

Zovrite ruku v päsť

adme.ru

Jednoduchá metóda, ktorá spočíva v stlačení tkaniny. Ak je odev bavlnený, zovrite jeho časť v dlani a poriadne stlačte na pár sekúnd. Po tom, čo textíliu pustíte, si všimnite jej vzhľad. Akonáhle vyzerá ako pokrčený papier, znamená to, že je ošetrená špeciálnymi látkami, aby si udržala svoj tvar. Kvôli tomu však po prvom praní bude vyzerať ako handra na umývanie podlahy. Takýmto materiálom sa radšej vyhnite.

Skontrolujte švy

adme.ru

Skontrolujte poriadne spôsob, akým je vec zošitá. Natiahnite materiál, a ak sú švy nekvalitné, párajú sa alebo sa medzi nimi vytvárajú medzery, nevyhadzujte na takýto kus odevu svoje peniaze. S najvyššou pravdepodobnosťou sa vám začne čoskoro párať.

Pozor na zips

adme.ru

Vždy skontrolujte, či je zips funkčný. Ak máte možnosť, dajte  prednosť kovovým zipsom pred tými plastovými. Ak sa zips zasekáva, vlní sa alebo sa rozťahuje, určite si vec nekupujte. Kvalitné značky si potrpia aj na maličkostiach a doplnkoch, preto je aj zips v perfektnom stave.

Pozrite sa na lem

adme.ru

Kvalitné odevy majú vždy starostlivo opracovaný lem. Poriadne si ho prezrite. Ak sa pára, trčia z neho nitky alebo lem absolútne chýba a látka je len obšitá, mali by ste vedieť, že odev je skutočne nízkej kvality.

Tkaninu natiahnite

adme.ru

Vo všeobecnosti platí, že kvalitné odevy sú vyrobené z kvalitných materiálov. Tie by si mali držať svoj tvar, vďaka čomu sú aj po častom nosení a viacerých praniach ako nové. Pred kúpou šaty alebo tričko natiahnite. Ak si udrží svoj tvar a nevznikajú zvlnené miesta po natiahnutí, ide o kvalitnú látku. V prípade, že sa po takomto natiahnutí nevráti textil do pôvodného stavu, čo od neho môžete čakať už po prvom nosení?

Rovnaká dĺžka

adme.ru

V snahe ušetriť peniaze a produkovať čo najviac kusov odevov si firmy s lacným textilom nepotrpia na perfektné spracovanie. Skontrolujte si časti, ktoré sa spájajú gombíkmi alebo zipsmi. Mali by do seba perfektne zapadať a byť v rovnakej dĺžke.

Pozor na zloženie materiálu

adme.ru

Aj keď vám umelé vlákna nie sú po vôli, v zložení odevov sú častokrát žiadúce. Ak je odev z čistej bavlny, často môže strácať svoj tvar. Nebojte sa prímesí, ktoré dodajú textilu elasticitu, vďaka čomu sa vaša blúzka alebo šaty nerozťahajú.

Pravidelnosť a veľkosť

adme.ru

Švy by mali byť v pravidelnej vzdialenosti, rovnakej dĺžke a hrúbke. Ak si pozorne prezriete spôsob šitia a nespĺňa tieto požiadavky, výrobcovia sa so šitím zjavne ponáhľali. Preto v tomto prípade nejde o kvalitu, ale kvantitu a takýto výrobok by ste mali radšej obchádzať.

Otvory na gombíky

adme.ru

Starostlivo opracované detaily sú známkou profesionálov a kvalitného spracovania. Ani taká drobnosť, akou je otvor na gombík, by nemala byť „odfláknutá“. Žiadne vyčnievajúce nitky, nepravidelný šev alebo páranie by sa nemalo na odeve, ktorý chcete kúpiť vyskytovať.

Látka na mieste ohybu

adme.ru

Je to dôležité miesto najmä čo sa týka tašiek a kabeliek. Všade, kde sa objavujú rúčky alebo remienky, si skontrolujte ich napojenie na textilnú časť. Okrem kvalitného spracovania sa zapozerajte na farbu textílie. Nemala by byť rozdielna, materiál by nemal byť vyšúchaný, natiahnutý alebo zvlnený.

Všímate si tieto znaky pri kúpe oblečenia alebo u vás rozhoduje jedine cena? Aké máte skúsenosti s lacným oblečením? Podeľte sa s nami v komentároch.

Pozri aj: Cigánsky horoskop: Je presný až na 97% a o vašej osobnosti prezradí skutočne veľa. Traduje sa už niekoľko rokov a takmer nikdy sa nemýli!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), adme.ru

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov