Začali ste cvičiť, no nevidíte žiadne výsledky? Nová štúdia zistila, v čom môže byť váš problém

Lucia Mužlová Zdravie

Foto: pexels

Počas uplynulých mesiacov sme zrejme každý mali viac voľného času. Niekto ho využil na zdokonaľovanie sa v kuchyni, iní sa vrhli na cvičenie. Máte pocit, že sa vaše telo vôbec nezmenilo? Odborníci zodpovedali niektoré často kladené otázky.

Výskum publikovaný v časopise Obesity naznačuje, že ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, mali by ste cvičiť každý deň o tom istom čase. Výsledky sú naozaj ohromujúce a vyzerá to tak, že pravidelný režim ľudskému telu jednoducho vyhovuje.

Pri športe je dôležitá pravidelnosť

Foto: pexels

Výskumu sa v roku 2019 venovali odborníci z lekárskej fakulty Brown Alpert v USA, blžšie ho popísal portál Sciencealert. Ukázalo sa, že je jedno, či sa pri športe usmievate, užívate si ho alebo naň máte aktuálne chuť. Dôležitá je pravidelnosť. Cvičiť by sme mali pravidelne, minimálne 3-krát do týždňa a to dlhšie ako 10 minút, aby to pocítila aj naša srdcová frekvencia.

Štúdie sa zúčastnilo 375 dobrovoľníkov, ktorí cvičili, aby schudli. Vedci prišli na to, že medzi miernou až silnou úrovňou cvičenia a časom, kedy cvičíte a zároveň aj tým, ako dlho cvičíte je vzájomné prepojenie. Asi polovica dobrovoľníkov cvičila výhradne ráno. Človek sa prebudí, cvičí pokojne aj nalačno. Niekomu takýto štýl vyhovuje. Títo ľudia potrebujú aktivitu, aby ich deň mohol začať.

Rovnaký čas, rovnaká aktivita

Pravidelnosť je kľúčom k úspechu aj čo sa psychológie týka. Často sú naše životy presne naplánované. Vieme, kedy máme ísť do práce, kedy vyzdvihneme deti zo školy, vieme, že v utorky a štvrtky máme kruhový tréning a podobne. Večera je o šiestej, budíček o pol 7. Pravidelnosť nám z psychologického hľadiska pomáha ostať aktívny, zvládať stresové situácie lepšie a podobne.

Foto: pexels

Pri cvičení to platí rovnako. Skúste si ho naplánovať a vykonávať ho pravidelne v rovnaký čas. Vyhovuje vám 30 minútový beh ráno pred prácou? Prípadne sa vám viac pozdáva ísť si zabehať až večer, tesne pred spaním, keď už máte celý deň za sebou a s ním aj všetky povinnosti? Sami po čase prídete na to, čo vám vyhovuje viac.

Nevyhovuje to každému

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že pravidelnosť pri športe mi vyhovuje viac. Tréningy boli dané presne na istú hodinu a človek presne vedel, čo ho počas dňa čaká. Určite je to lepšie ako “náhodné” cvičenie typu práve skončil film, tak ja si idem zacvičiť, prípadne cvičiť len preto, že ste sa večer prejedli a chcete kalórie vybehať.

Človeku sa potom často nechce, nevládze, je frustrovaný a z cvičenia sa stane nepravidelná aktivita, ktorá následne nemá ten správny efekt. Každopádne, všetko by malo byť nenútené, prirodzené a cvičiť by ste mali s chuťou a radosťou.

Foto: pexels

Pokiaľ budete cvičiť v rovnaký čas a na rovnakom mieste, nadviažete oveľa hlbší vzťah s touto činnosťou. Niekomu to pomáha a vyhovuje, no nájdu sa aj takí, ktorým tento systém jednoducho nebude fungovať. Často sú to ale ľudia, ktorí nič neplánujú, robia veci na poslednú chvíľu a z následkov si nerobia ťažkú hlavu.

Ak patríte do tej druhej skupiny, nemusíte zúfať. Až tretina žien a takmer štvrtina mužov nevykonáva takú fyzickú aktivitu, ktorá by ich udržiavala v zdravom životnom štýle. Dôvodom je často čas, ktorý nevedia dobre využiť. Pre veľmi zaneprádznených ľudí môže byť náročné nájsť si čas na pravidelné cvičenie trikrát v týždni. Pre tých, čo si ho však vedia nájsť odporúčajú vedci jedno: cvičte vždy v presný čas a dosiahnete lepšie výsledky.

2
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: