Zákaz mať najlepšieho kamaráta, či kľačanie na mrazenom hrášku ako trest. 10 zvláštnych pravidiel, ktoré platia v školách v rôznych krajinách sveta

Lucia Mužlová

Samozrejme, každá škola má svoje pravidlá, ktoré by mali zaručovať každému žiakovi vzdelanie v zdravom a spravodlivom prostredí, ináč by to bol hotový chaos. Aj keď chaos vzniká miestami napriek tomu. Spomeňte si, čo ste v škole vyviedli vy. Neskončilo občas niečo na strope, alebo polámené, nehrozila vám nikdy zhoršená známka zo správania?

Článok pokračuje pod videom ↓

Zdá sa však, že občas sa to s pravidlami v školách preženie a vznikajú diskusie medzi učiteľmi, rodičmi, vedením školy a školskými psychológmi. Možno ste niečo podobné zažili aj vy na našich školách, takéto pravidlá však platia v školách po svete.

Mrazený hrášok

Fyzické tresty sú u nás na väčšine škôl neprípustné. Akonáhle vyučujúci dvihne na študenta ruku, ten sa začne hájiť právami a rodičia to zrejme tiež nenechajú len tak. V Číne vás však pokojne môžu potrestať naozaj nepríjemným spôsobom, a to kľačaním na mrazenom hrášku, kukurici, či ryži, s rukami dvihnutými nad hlavu aj po dobu štyroch hodín. Takéto tresty sa v ázijských krajinách stávajú čoraz bežnejšou praxou. Dievča, ktoré fotografiu uverejnilo na internete, bolo za to dokonca vylúčené zo školy.

 

School girl forced to kneel on frozen peas as discipline measure in the U.S…….

Najlepší kamarát

Hádam každý z nás mal v škole kamaráta, s ktorým chcel vždy sedieť a tráviť s ním prestávky. V niektorých školách v Anglicku je však zakázané mať najlepšieho priateľa. Niektorí učitelia a psychológovia tvrdia, že ak dieťa vyrastá v širšom okruhu priateľov, bude z neho lepší dospelý človek a nikto nebude mať v triede pocit menejcennosti. Štúdie však dokazujú, že najlepší priateľ je výrazným prínosom do života jedinca tí, ktorí takého majú, sú na tom po psychickej stránke lepšie.

Farbenie vlasov

Školy v Tokiu zakazujú študentom farbiť si vlasy. Až vyše polovica škôl dokonca vyžaduje dôkaz, že farba vašich vlasov je pôvodná a ak majú podozrenie, že klamete, zavolajú rodičom, aby doložili fotografiu z vášho detstva. Cieľom je udržať uniformitu jedincov, pretože čím viac jedinec vytŕča z radu, tým viac sa stáva terčom kritiky.

pixabay.com

Zakázané slová

Stretli ste sa už na teste niekedy so zvláštne znejúcim zadaním? Školstvo v New Yorku totiž zakázalo používanie istej skupiny slov v testoch a zadaniach. Snažia sa tak brať ohľad na pocity žiakov. Napríklad, keď školu navštevujú Jehovisti, nemusí im padnúť dobre, ak sa v teste spomínajú narodeniny, keďže ich neoslavujú. Okrem toho sú zakázané aj slová ako chudoba, rozvod, či choroba, keďže by deťom mohli navodiť nepríjemné spomienky a pocity.

Červené pero

Červené pero je u našich učiteľov klasika. Radi ním opravujú zadania, písomky, prípadne vám dopíšu nejakú poznámku, aby sa to pekne vynímalo. Červené pero však nemôžu používať učitelia napríklad v Spojenom Kráľovstve, či v Austrálii. Psychológovia tvrdia, že spôsobuje žiakom traumu, psychické napätie a demotivuje ich. Aby opravené písomky nepôsobili tak hrozivo, pokojne použite napríklad žlté, zelené, modré, alebo fialové pero.

pixabay.com

Dvíhanie rúk

Žiaden učiteľ nemá rád, keď sa žiaci správajú nedisciplinovane a vykrikujú. Neraz sme za to v škole dostali aj poznámku. Ak sme chceli niečo povedať, museli sme sa prihlásiť a počkať, kým nás učiteľ vyvolá. Škola v Nottinghamshire však také niečo považuje za zbytočné a teda to zakázala. Vždy sa totiž prihlasovali tí istí žiaci, čo na ostatných vôbec nepôsobilo dobre. Teraz si učiteľ vyberie náhodne. Rodičia však tvrdia, že teraz sa deti boja ešte viac, keďže ich učiteľ nemusí vyvolať v prípade, ak vedia správnu odpoveď, môže ich však vyvolať vtedy, ak ju nevedia a zahanbiť ich.

Používanie deodorantov

Škola v Pennsylvánii zakázala žiakom na škole používať deodoranty po tom, čo jeden zo študentov utrpel vážnu alergickú reakciu a musel ísť do nemocnice. Keby dostal alergiu na oriešky, zakázali by na škole jedenie orieškov? Údajne to však nie je jediný prípad a problémom je to, že študenti to občas v snahe dobre voňať preháňajú.

Product Photography (DEODORANT BODY SPRAY)

Oddych

Študenti v Číne majú v priebehu vyučovania možnosť 30 minút si pospať. Na základnej škole si môžu dokonca doniesť vlastnú deku a vankúš a oddýchnuť si na lavici. Učitelia veria, že to žiakom zlepšuje pamäť a budú sa tak vedieť lepšie sústrediť po zvyšok dňa. Nechcú niečo také zaviesť aj u nás?

Toaleta

Predstavte si, že si v škole potrebujete odskočiť na toaletu. Na strednej škole sa spýtate vyučujúceho, či si môžete odskočiť a na vysokej sa jednoducho postavíte a vyjdete z triedy. Jedna zo škôl v Chicagu sa však rozhodla obmedziť počet prestávok, kedy si žiak môže odskočiť na toaletu na tri za pol roka. Urobili tak údajne preto, aby žiaci nevyužívali toaletu ako zámienku na to, prečo vymeškať hodinu. Čo sa stane, keď študent odíde viac ako trikrát, nie je známe.

pixabay.com

Stojka na rukách

Ázia má zrejme v obľube nezvyčajné metódy trestania študentov. Ak prídete neskoro na vyučovanie, alebo sa budete na hodine rozprávať, musíte za trest stáť na rukách. Alebo robiť kliky, behať, držať ruky nad hlavou a občas padne aj facka.

Bonus: Falošný ples

Aj keď ide o extrémny prípad, jedna z amerických škôl usporiadala falošný ples po tom, čo stredoškoláčka chcela prísť oblečená v obleku a pozvať na ples svoju priateľku. Škola to považovala za neprípustné, a tak ju študentka zažalovala za diskrimináciu. Škola prisľúbila nápravu a usporiadanie náhradného plesu. Ukázalo sa, že to bol podvrh a kým sa žiaci zabávali na skutočnom plese, žiačka a jej priateľka boli poslané na ples do podniku, kde bolo okrem nich päť študentov s mentálnym postihnutím. Žiačke museli za nezvyčajne ponižujúci trest zaplatiť odškodné.

Aj učitelia sú len ľudia, v Amerike však učiteľ zrejme môže odstrihnúť žiačke za trest vlasy, popísať niekoho fixkou, prikázať jesť z podlahy, či zavrieť ho do skrine. Otázne však v týchto prípadoch je, čo ešte slúži účelu nápravy a vzdelávania a čo už prekračuje hranice. Aké najzvláštnejšie pravidlo, či trest ste v škole zažili vy?

Pozri aj:„Koniec?! No, chvalabohu, už sa na túto pi****nu nemôžem pozerať.“ Markíza za nedávne vulgarizmy a násilie dostala mastnú pokutu

brightside, listverse

Najnovšie články