8 základných pravidiel správania sa pri stole, ktoré väčšina ľudí porušuje. Najviac ma zarazilo, že do chlebu by sme nemali klasicky hrýzť

Monizz Ešte viac

Aj pri rodinnom obede, kde sedíme okolo stola s tými, ktorí o nás vedia naozaj všetko, sa patrí zachovávať isté dekórum. Keď už pre nič iné, tak aspoň z úcty k našim spolustolovníkom.

pixabay.com

Neznepríjemňovať niekomu obed je tou najzákladnejšou vecou, akú by sme mali ovládať. Toto je však 8 najčastejších porušení správania pri stole. A paradoxne sa deje vo väčšine rodín. Platí to aj na vás?

S telefónom na stole

Mať telefón na stole je znakom absolútnej ignorácie okolia. Okrem toho, že mnohí neustále očkom sledujú sociálne siete a ťukajú a odpisujú a lajkujú popri jedle, je to navyše veľmi nehygienické. Pre inteligentného človeka by malo byť práve stolovanie chvíľkou, ktorú venuje sebe a svojim blízkym.

pixabay.com

Rýchlo všetko zjesť

Vo veľkom počte domácností sa deje pozoruhodný fakt a síce, že ľudia pri stole nečakajú, kým sa všetci usadia a nezačínajú jesť spolu, každý zvlášť. Pritom je základom slušnosti počkať, kým nebude mať na tanieri naložené každý a lyžicu nechytíme všetci spoločne.

Nakladať si prvý

Vrchol neslušnosti je nakladať si ako prvý. Muži by mali dať prednosť ženám, prípadne počkať, kým všetci nedojedia a potom taktne čakať, kým si naložia ostatní. To, kto pôjde prvý, sa už vyrieši samo tým, že ho ostatní povzbudia.

pixabay.com

Príbor na obrusoch

Aj ukladať špinavý príbor na stôl alebo na prestieranie je neslušné. Špinavý príbor by mal vždy ostať v tanieri a to aj za predpokladu, že idete jesť rovnakým druhom príboru druhé jedlo. Vrchol neslušnosti je jesť z jedného taniera aj polievku a potom si doň naložiť druhé.

Jedenie chleba

Ak máte na stole jedlo, ktoré zajedáte chlebom, mali by ste ho mať vždy po ruke v košíku. Jesť by sa mal nasledovne: utrhávaním si kúskov prstami. Ani nie príborom a ani nie hryzením, akoby bol natretý maslom!

pixabay.com

Načahovanie pre soľ

Ak je potrebné jedlo si dosoliť, potom je dôležité, aby sme sa pre soľničku nenačahovali cez celý stôl, ale požiadali toho, kto sedí k soľničke a zároveň k nám najbližšie, aby nám ju podal. Takisto platí, že soľnička by mala byť na stojane spolu s koreničkou.

Vrecúško v čaji

Mnoho ľudí má zvyk nechávať si vrecúško z čaju v šálke aj dlho po tom, čo sa čaj vylúhuje. Je to pre mnohých pohodlnejšie, no veľmi neslušné. Vrecko z čaju by malo putovať po vylúhovaní na tanierik na to určený pomocou lyžičky.

pixabay.com

Špáranie zakázané

Mnoho ľudí sa po obede rado rozvalí na stoličke a začne si špárať v zuboch alebo cmukať, keď si spomedzi nich vyťahuje zvyšky potravy. Špáradlo sa používa jednoduchým spôsobom a to tak, že si ústa zakryjeme celou dlaňou, ak to už inak nejde. Po správnosti by sa však takéto úkony mali odložiť na návštevu kúpeľne po obede.

Pozri aj: Moja suseda kúpila na poslednú chvíľu 3 vysoké biele sviečky a dala ich do priesvitného pohára. To, čo vytvorila sme hneď urobili aj u nás doma

zdroj: babskeveci.sk (M), adme.ru

0
Komentovať (0)