Závažné zistenia o britskej mutácii koronavírusu: Vedci vyvrátili jeden z faktov, upozornili však na túto vec

TASR Zdravie

Foto: unsplash

Britský variant nového koronavírusu, ktorý je v súčasnosti dominantný vo väčšine európskych krajín, nespôsobuje vážnejší priebeh ochorenia COVID-19 než pôvodný vírus SARS-CoV-2.

Vyplýva to zo štúdii, ktoré boli v utorok publikované v prestížnom odbornom časopise The Lancet, informovala agentúra AFP. Štúdie však zároveň potvrdili vyššiu nákazlivosť tohto variantu, známeho pod označením B.1.1.7, ktorý bol prvýkrát zistený vlani na jeseň vo vzorkách odobratých v Anglicku.

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Zaujímavé zistenia

Na základe výsledkov predchádzajúcich výskumov sa predpokladalo, že britský variant je spojený s vyššou pravdepodobnosťou vážnejších zdravotných komplikácií a úmrtí. Dve nové štúdie publikované v odborných časopisoch The Lancet Infectious Diseases a The Lancet Public Health Journals to však nepotvrdili. Podľa zistení vedcov nič nenasvedčuje tomu, že by osobám infikovaním mutáciou B.1.1.7 hrozili vážnejšie symptómy ochorenia alebo vyššie riziko vzniku tzv. dlhého covidu, než pacientom nakazeným inými variantmi.

Toto vedci potvrdili

Výskumníci však potvrdili, že ľudia infikovaní britským variantom v sebe nosia väčšiu “vírusovú nálož” a môžu nakaziť väčší počet osôb, než v prípade iných mutácií. Autori prvej štúdie sledovali 341 osôb s covidom, z ktorých 58 percent sa nakazilo variantom B.1.1.7, zatiaľ čo ostatní inými variantmi koronavírusu. V rámci prvej skupiny sa u 36 percent pacientov rozvinula vážna forma ochorenia alebo došlo k úmrtiu. V druhej skupine bol tento podiel vyšší o dve percentá.

FOTO TASR – Dano Veselský

Druhá štúdia analyzovala dáta od 36.920 britských používateľov aplikácie, ktorí prostredníctvom nej hlásili symptómy ochorenia COVID-19. Analýza ukázala, že u ľudí infikovaných britským variantom bolo reprodukčné číslo 1,35-krát vyššie než u iných variantov. Rovnako ako v prvej štúdii sa však nepotvrdilo to, že by britský variant B.1.1.7 vyvolával vážnejší priebeh covidu.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: