Zázračné účinky tohto ľahko dostupného olejčeka sú známe stovky rokov. Tu sú dôvody, prečo by ste ho mali mať vždy po ruke

Monizz

Keď zistíte, čo všetko dokáže vyliečiť a aké širokospektrálne je jeho použitie, začnete ho používať, či smrdí, alebo nie. V našich končinách ho dostať bežne. Keď ho podávame deťom, napína ich na vracanie. Dospelí si však s rozmarmi dokážu poradiť. Mnohí z nás sú ale príliš fajnoví a v tomto smere tým samých seba oberajú naozaj o veľa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Určite ste už niekedy počuli o oleji z čajovníka. Bohato sa využíva v lekárnictve, medicíne, aj v kozmetike. Všetky tieto odvetvia však používajú jeho originálny názov – Tea Tree Oil. Známy je však ako Čajovník austrálsky či esenciálny olej z Melaleuca. Napriek mnohým názvom ide o jednu a tú isto vec. Nesmierne liečivú vec.

Najlepší éterický olej

Olej z čajovníka sa extrahuje z listov „Melaleuca alternifolia“. Ide o bežne dostupnú austrálsku odrodu voľne rastúcej rastliny. Olej sa z nej dostáva jemnou destiláciu pomocou vodnej pary. Má mimoriadne dezinfekčné účinky a vylieči prakticky akékoľvek zranenie – od rozbitého kolena, až po herpes na pere. Olejček sám o sebe nie je drahý, napriek tomu odborníci upozorňujú na lacné napodobeniny alebo pančované oleje. Cena čistého výťažku by sa nemala pohybovať výrazne pod 10 eur.

Zázrak z Austrálie

Okrem silných dezinfekčných a antibakteriálnych vlastností pôsobí olej z čajovníka aj na hojenie, proti plesniam a zápachu. V lekárnictve je najčastejšie využívaný pri výrobe tabliet cukríkov na cmúľanie, ktoré sa používajú na zapálené hrdlo. Čistá tekutina by sa mala uskladňovať v tmavých nádobách.

Najčastejšie a najúčinnejšie použitie oleja z čajovníka

  • Dezinfekcia: V prípade drobných poranení, rezných rán, či oparov pier nakvapkajte na kozmetický tampón 4-5 kvapiek oleja a prikladajte na boľavé miesto.
  • Akné: Hnisavé vyrážky zľahka potierajte vatovou tyčinkou namočenou v čajovníkovom oleji vždy pred spaním. Koža sa počas noci lepšie regeneruje a do rána by z veľkej vyrážky malo ostať minimum a navyše sa zaručene nezapáli.
  • Lupiny: Pri problémoch s lupinami nakvapkajte do šampónu, ktorý bežne používate 3-4 kvapky čajovníkového oleja a pretrepte. Pozor na šampón, aký používate. Olej kvapkajte len do čírych šampónov.
  • Ústna voda: Ak trpíte chronickým zápachom z úst, prípadne máte zapálené ďasná, zatnite zuby a vyplachujte si ústnu dutinu touto zmesou. V jednom pohári vody zmiešajte čajovú lyžičku jedlej sódy a dve kvapky čajovníkového oleja. Dezinfikuje a osviežuje.
  • Potenie: Ľudia, ktorí majú problémy s potením a navyše aj so zapáchajúcim potom, si často pripravujú prírodný dezodorant z čajovníkového oleja. 50 gramov sódy bikarbóny zmiešajte s 8 kvapkami čajovníkového oleja. Udržiavajte ju v dobre uzatvorenej sklenej nádobe na tmavom mieste a vždy na noc si potierajte problémové miesta tenkou vrstvou tejto zmesi.
  • Masáž: Tí, ktorým špecifická vôňa čajovníkového oleja neprekáža, ho často využívajú ako pomôcku pri masáži. Mimoriadne silne pôsobí na zmysly, keď pár kvapiek zmiešate s 20ml mandľového oleja.
  • Antimykotikum: Potierajte si nohy, prípadne nechty jemnou vrstvou čajovníkového oleja. Stačí 4-5 kvapiek. Mykóza na nechtoch či plesne z nôh budú v okamihu preč.
  • Upchatý nos: Pri alergii, nádche a upchatom nose si kvapnite 1-2 kvapky do dlaní a poriadne inhalujte. Po niekoľkých hlbokých nádychoch a výdychoch sa vás nos uvoľní a opäť budete mať pokoj.
  • Domácnosť: Olej, ktorý čistí a dezinfikuje, má mnoho použití aj v domácnosti. Najčastejšie sa ním čistia zrkadlá. Do postreku na leštenie kvapnite 1-2 kvapky oleja a leštite. Budete prekvapení, ako rýchlo bude zrkadlo čisté.
  • Dezinfekcia podlahy: Máte parkety, prípadne lakované drevené podlahy? Pri čistení takýchto povrchov to veru dá človeku zabrať. Čistenie podláh si uľahčíte tým, že zmiešate zmiešate 15 kvapiek čajovníkového a 15 kvapiek eukalyptového oleja, pol šálky sódy bikarbóny a to všetko vylejete do vedra s teplou vodou. Vaše podlahy budú čisté, vydezinfikované a žiarivo lesklé po jednom umytí.
  • robné predmety: Pre dezinfekciu kľučiek na dverách, nábytku či iných predmetov použite pár kvapiek na vlhkú utierku a jemne pretrite. Nezabúdajte, že v čistom domove sa baktérie ani vírusy neudržiavajú.
  • Proti komárom: Pancier proti komárom si  urobíte dokonalý, keď do sviečky pridáte pár kvapiek esenciálneho oleja. Takisto môžete olej nakvapkať v okolí balkónov a okien. Komárom to bude tak smrdieť, že sa k vášmu obydliu ani nepriblížia. Sto percentný prírodný repelent!

Tak čo, ešte stále sa nechystáte prekonať odpor voči čajovníkovej aróme? Dajte nám vedieť v komentároch.

panecirco.com

Najnovšie články