Zázračné účinky tohto ľahko dostupného olejčeka sú známe stovky rokov. Tu sú dôvody, prečo by ste ho mali mať vždy po ruke

Monizz Ešte viac

Keď zistíte, čo všetko dokáže vyliečiť a aké širokospektrálne je jeho použitie, začnete ho používať, či smrdí, alebo nie. V našich končinách ho dostať bežne. Keď ho podávame deťom, napína ich na vracanie. Dospelí si však s rozmarmi dokážu poradiť. Mnohí z nás sú ale príliš fajnoví a v tomto smere tým samých seba oberajú naozaj o veľa.

Určite ste už niekedy počuli o oleji z čajovníka. Bohato sa využíva v lekárnictve, medicíne, aj v kozmetike. Všetky tieto odvetvia však používajú jeho originálny názov – Tea Tree Oil. Známy je však ako Čajovník austrálsky či esenciálny olej z Melaleuca. Napriek mnohým názvom ide o jednu a tú isto vec. Nesmierne liečivú vec.

Najlepší éterický olej

Olej z čajovníka sa extrahuje z listov „Melaleuca alternifolia“. Ide o bežne dostupnú austrálsku odrodu voľne rastúcej rastliny. Olej sa z nej dostáva jemnou destiláciu pomocou vodnej pary. Má mimoriadne dezinfekčné účinky a vylieči prakticky akékoľvek zranenie – od rozbitého kolena, až po herpes na pere. Olejček sám o sebe nie je drahý, napriek tomu odborníci upozorňujú na lacné napodobeniny alebo pančované oleje. Cena čistého výťažku by sa nemala pohybovať výrazne pod 10 eur.

Zázrak z Austrálie

Okrem silných dezinfekčných a antibakteriálnych vlastností pôsobí olej z čajovníka aj na hojenie, proti plesniam a zápachu. V lekárnictve je najčastejšie využívaný pri výrobe tabliet cukríkov na cmúľanie, ktoré sa používajú na zapálené hrdlo. Čistá tekutina by sa mala uskladňovať v tmavých nádobách.

Najčastejšie a najúčinnejšie použitie oleja z čajovníka

 • Dezinfekcia: V prípade drobných poranení, rezných rán, či oparov pier nakvapkajte na kozmetický tampón 4-5 kvapiek oleja a prikladajte na boľavé miesto.
 • Akné: Hnisavé vyrážky zľahka potierajte vatovou tyčinkou namočenou v čajovníkovom oleji vždy pred spaním. Koža sa počas noci lepšie regeneruje a do rána by z veľkej vyrážky malo ostať minimum a navyše sa zaručene nezapáli.
 • Lupiny: Pri problémoch s lupinami nakvapkajte do šampónu, ktorý bežne používate 3-4 kvapky čajovníkového oleja a pretrepte. Pozor na šampón, aký používate. Olej kvapkajte len do čírych šampónov.
 • Ústna voda: Ak trpíte chronickým zápachom z úst, prípadne máte zapálené ďasná, zatnite zuby a vyplachujte si ústnu dutinu touto zmesou. V jednom pohári vody zmiešajte čajovú lyžičku jedlej sódy a dve kvapky čajovníkového oleja. Dezinfikuje a osviežuje.
 • Potenie: Ľudia, ktorí majú problémy s potením a navyše aj so zapáchajúcim potom, si často pripravujú prírodný dezodorant z čajovníkového oleja. 50 gramov sódy bikarbóny zmiešajte s 8 kvapkami čajovníkového oleja. Udržiavajte ju v dobre uzatvorenej sklenej nádobe na tmavom mieste a vždy na noc si potierajte problémové miesta tenkou vrstvou tejto zmesi.
 • Masáž: Tí, ktorým špecifická vôňa čajovníkového oleja neprekáža, ho často využívajú ako pomôcku pri masáži. Mimoriadne silne pôsobí na zmysly, keď pár kvapiek zmiešate s 20ml mandľového oleja.
 • Antimykotikum: Potierajte si nohy, prípadne nechty jemnou vrstvou čajovníkového oleja. Stačí 4-5 kvapiek. Mykóza na nechtoch či plesne z nôh budú v okamihu preč.
 • Upchatý nos: Pri alergii, nádche a upchatom nose si kvapnite 1-2 kvapky do dlaní a poriadne inhalujte. Po niekoľkých hlbokých nádychoch a výdychoch sa vás nos uvoľní a opäť budete mať pokoj.
 • Domácnosť: Olej, ktorý čistí a dezinfikuje, má mnoho použití aj v domácnosti. Najčastejšie sa ním čistia zrkadlá. Do postreku na leštenie kvapnite 1-2 kvapky oleja a leštite. Budete prekvapení, ako rýchlo bude zrkadlo čisté.
 • Dezinfekcia podlahy: Máte parkety, prípadne lakované drevené podlahy? Pri čistení takýchto povrchov to veru dá človeku zabrať. Čistenie podláh si uľahčíte tým, že zmiešate zmiešate 15 kvapiek čajovníkového a 15 kvapiek eukalyptového oleja, pol šálky sódy bikarbóny a to všetko vylejete do vedra s teplou vodou. Vaše podlahy budú čisté, vydezinfikované a žiarivo lesklé po jednom umytí.
 • robné predmety: Pre dezinfekciu kľučiek na dverách, nábytku či iných predmetov použite pár kvapiek na vlhkú utierku a jemne pretrite. Nezabúdajte, že v čistom domove sa baktérie ani vírusy neudržiavajú.
 • Proti komárom: Pancier proti komárom si  urobíte dokonalý, keď do sviečky pridáte pár kvapiek esenciálneho oleja. Takisto môžete olej nakvapkať v okolí balkónov a okien. Komárom to bude tak smrdieť, že sa k vášmu obydliu ani nepriblížia. Sto percentný prírodný repelent!

Tak čo, ešte stále sa nechystáte prekonať odpor voči čajovníkovej aróme? Dajte nám vedieť v komentároch.

panecirco.com

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: