Žena porodila prvé dieťa, ktoré sa narodilo s protilátkami proti koronavírusu. Tri týždne pred pôrodom sa nechala zaočkovať

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: pixabay

Žena na Floride porodila dieťa, ktoré sa považuje za prvé, ktoré sa narodilo s protilátkami proti koronavírusu po podaní vakcíny počas tehotenstva.

Žena, ktorá je súčasťou prvej línie ako zdravotnícky pracovník, bola zaočkovaná vakcínou Moderna v 36. týždni tehotenstva a o tri týždne neskôr porodila zdravé dievčatko. Ako uvádza portál IFL Science, protilátky našli po analýze krvi z pupočnej šnúry. “Pokiaľ je nám známe, toto je prvý prípad na svete, kedy sa narodilo dieťatko, ktoré malo protilátky potom, ako sa matka nechala očkovať na koronavírus,” uviedol pediater Paul Gilbert.

Foto: Pixabay

Zaujímavé zistenia

O zisteniach informovali v novej štúdii. Príspevok vysvetľuje, že bezpečnosť a účinnosť očkovania proti chrípke počas tehotenstva je dobre preštudované, kým v prípade tehotenstva a koronavírusu informácií ešte stále nie je dostatok. Je však možné, že očkovanie proti koronavírusu v tehotenstve bude znamenať istú formu ochrany aj pre dieťa.

Práve preto testovali krv dieťaťa, aby zistili či protilátky v matke prešli aj na dieťa, čo sa často stáva pri iných vakcínach, ktoré sa podávajú v tehotenstve. Je zaujímavé, že zistili prítomnosť protilátok aj v materskom mlieku matiek, ktoré sa zotavili z infekcie. Samozrejme, bude potrebné, aby vedci urobili ďalšie vyšetrenia, predstavuje to však nádej pre mnohých ľudí.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: