Žena svojím statusom pobúrila Slovákov: Lokálne firmy krachujú, štát objednáva veci z Číny

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Koronavírus spôsobil ľuďom po celom svete naozaj nemalé problémy. Kým mnohí podnikatelia sa zubami nechtami snažia udržať a vymýšľať všetky možné veci, aby sa im podarilo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Taký problém má aj žena, ktorá zverejnila svoj príbeh na stránke Nekŕmte nás odpadom. Mnohí ľudia v dnešnej dobe bojujú o každé euro a trpia rodiny, ale aj tí, ktorí sa snažia udržať svoj podnik pri živote. Majú totižto zodpovednosť nielen za seba, ale aj za iných ľudí. Tento príspevok mal na sociálnej sieti viac ako 800 reakcií.

Ilustračná foto: pixabay

Skladujeme nepredané kolekcie

„Mám krajčírsku dielňu a zamestnávam 27 šičiek. Naviac v okrese, kde je miera nezamestanosti nad 10 percentami. Vzhľadom na opatrenia vlády sú obchody zatvorené a žiadna z firiem, ktoré si obvykle objednávajú naše služby, tak nerobí. Nečudujem sa. Neistota a najmä opakovane sa meniace nastavené pravidlá, nedávajú odevným firmám veľa možností. Väčšina z nich má na skladoch nepredanú zimnú kolekciu a šiť leto je momentálne skôr odvážnym snom, ako racionálne premysleným obchodným ťahom.

Odevný priemysel zamestnáva tisíce

A čo robí štát? Nič. V odevnom sektore pritom pracujú na Slovensku tisícky ľudí. Šičky sú väčšinou ženy v strednom, alebo v preddôchodkovom veku. Trh práce sa o nich nepobije. Ako by sa mal chovať štát, keby bol dobrý hospodár? Objednával tovar z našich odevných firiem. Vojaci, policajti, železničiari, pošta… to všetko sú zamestnanci štátu, ktorým uniformy a iné oblečenie zabezpečuje štát. Ak by bol štát dobrý hospodár, využil by pokles výroby a objednával tovar.

Foto: unsplash

Slovenská realita

Dostal by šancu na nižšie ceny a zároveň by sa tak postaral o segment vlastnej ekonomiky, ktorý je na kolenách. Aká je slovenská realita? Nuž odevy až príliš často dodávajú štátu firmy, ktoré ich nešijú na Slovensku, ale si ich dávajú vyrobiť v Číne. Až príliš často tam cítiť, že marža je natoľko veľká, že je v nej priestor na korupčné správanie.

Foto: unsplash

Dôkazy nemám, ale viem za koľko kúpite napríklad termo tričká z Číny a vidím v zverejnených zmluvách, za koľko ich nakupuje náš štát. V čase tejto krízy odevný priemysel na Slovensku opäť nedostal pomocnú ruku a ja po 25 rokoch podnikania v tomto sektore dnes môžem s istotou vyhlásiť, že náš štát je veru veľmi zlý hospodár.“

Najnovšie články