Túto chybu robia mnohé ženy, ktoré majú rodiny. Hneď ako ju začnete robiť, muž sa …

Lucia Mužlová Ešte viac

„Šetri si!“ To je veta, ktorú počúvame už odmalička od svojich rodičov. Najmä ženy dokážu niekedy urobiť nákup pre kompletnú rodinu na celý týždeň, za nákup zaplatia pomerne málo a ešte niečo aj ušetria. Je to schopnosť, ktorú akosi máme v sebe.

pixabay

Syndróm „šetrenia na sebe“ je tu všadeprítomný a problém nie je len vo financiách. Problém je v sebaobetovaní. Dnes sa pozrieme na to, čo mnohokrát ohrozuje dnešné vzťahy. Nemusia to byť vždy len milenky, nedorozumenia, hádky a rodinné problémy. Často sú za rozpadom vzťahu aj financie. Aj keď máme pocit, že naše správanie je prirodzené, pravdou je, že je iracionálne.

Často šetríme na bežných veciach ako sú potraviny, kozmetika, no aj oblečenie. Radšej uprednostníme cenu pred kvalitou, povieme si, že nám na leto stačí jeden pár topánok a bundu vynosíme aj tri zimné sezóny. Je nám totiž ľúto míňať za nové, keď to staré je ešte stále funkčné. Taktiež doma hromadíme mnoho nepotrebných vecí, no to nie je problém, ktorému sa dnes budeme venovať.

pixabay

Čo by sme si však mali uvedomiť je, že ak aj máme financie, mali by sme šetriť, no na tých správnych miestach. Nikdy nie je zlé, mať nejakú finančnú zálohu, ktorá nám slúži ako istota, o ktorej vieme, že nám môže pomôcť. V žiadnom prípade by sme ale nemali šetriť na sebe alebo svojej rodine. Keď deti jednoducho potrebujú po šiestich mesiacoch nové tenisky, mali by sme ich kúpiť. Rozpočet by sme mali prerozdeliť tak, aby sme nemuseli šetriť na sebe, ale aby sme zároveň uspokojili aj vlastné potreby. Nie je nič zlé na tom, že si sem-tam doprajeme niečo malé len pre seba.

Preto ak máte pančuchy, ktoré majú nejaké to očko, nezašívajte ich, neštopkajte a radšej ich vyhoďte, aj keď vám to je ľúto. Nie je to taká veľká položka, že by ste si nemohli kúpiť nové. Taktiež napríklad ak máte len jedny slávnostné šaty, ktoré nosíte na každú príležitosť, choďte do obchodu a doprajte si nové. Aj takýto krok môže pomôcť k vašej väčšej psychickej pohode, ktorá neskôr ovplyvňuje nielen vzťah s vaším manželom, ale aj deťmi.

Áno dámy, viem ako to často býva. Žena ide do obchodu a chce si kúpiť napríklad nový parfém. Vezme ho do ruky, ovonia a potom vidí, že vedľa v regáli sa nachádzajú čistiace prostriedky, ktoré taktiež potrebuje. Keď si v hlave zráta celkovú sumu nákupu, namiesto toho, aby potešila sama seba, odíde s plnou taškou pracieho prostriedku, saponátu a veľkého šampónu pre celú rodinu. Väčšinou sa teda rozhodne počkať na lepšiu príležitosť a vlastne presvedčí sama seba, že parfém nepotrebuje.

pixabay

Po čase sa takéto správanie môže stať až patologické a je nebezpečné. Zanecháva totiž stopu, stáva sa to zvykom a žena cíti čoraz väčšiu vinu. „Nemôžem teraz míňať, čo ak deti zajtra budú potrebovať viac peňazí do školy.“ Okamžite sa žena začne strachovať o to, že je egoista, že zanedbáva svoju rodinu, a že manžel vyrobí nejakú scénu kvôli peniazom. Ženy, ktoré žijú na podobnej vlne dlhší čas, strácajú svoj šarm, silu a sebavedomie. Ich život je zaťažený starosťami, vďaka ktorým sa im z tvárí vytratí úsmev. Časom môžu tieto problémy viesť až k rozvodu.

pixabay

Muži sa totiž o takéto ženy prestanú zaujímať. Ak čakáte, že dostanete nejaké milé pozornosti a darčeky, keď si neviete ani sama nič malé dopriať, čakáte zbytočne. Možno to znie príliš tvrdo, no je to pravda. Mali by ste sa vedieť pozrieť aj na seba a byť občas sebecká. Rozumnú ženu totiž peniaze nezaťažujú. Vie, že ich môže zarobiť, že má vedľa seba oporu, svojho manžela, ktorý by rodine pomohol, keby bolo najhoršie. Stanovte si priority, prerozdeľte financie rozumne a nezabúdajte na seba.

Aký je váš názor na tieto veci? Doprajete si niečo drobné aj pre seba alebo práve naopak, šetríte kde sa dá a radšej peniažky odložíte, ako by ste ich mali minúť na seba? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Starý opustený dom na pokraji zrútenia sa im podarilo zmeniť na nepoznanie. Keď uvidíte výsledok, poviete si: „Rozprávka!“

Lucia M.

0
Komentovať (0)